Haşim Kılıç'ın Sözleri İçin Kim Ne Dedi?

Haşim Kılıç'ın Sözleri İçin Kim Ne Dedi?

Haşim Kılıç'ın 'Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyiz' sözleri için iktidar ve muhalefet ne dedi? İşte cevap.

Haşim Kılıç'ın Sözleri İçin Kim Ne Dedi?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın dün söylediği 'Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyiz' sözleri üzerine başlayan tartışma devam ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemiz, malum, kuvvetler ayrılığı üzerine kurulu bir sisteme dayalıdır. Bunun yasama, yürütme, yargı organı vardır. Bu erklerin hiçbirisinin, bir diğerini kuşatma yetkisi söz konusu değildir'' dedi.

Erdoğan, Meclis'te gazetecilerin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerini hatırlatması üzerine şunları kaydetti:

''Ülkemiz, malum, kuvvetler ayrılığı üzerine kurulu bir sisteme dayalıdır. Bunun yasama, yürütme, yargı organı vardır. Bu erklerin hiçbirisinin, bir diğerini kuşatma yetkisi söz konusu değildir.

Biz bildiğiniz gibi bir erkin, özellikle kendisini kuşattığı dönemi yaşamış bir partiyiz. Bunu gördük, bunu tecrübe etmiş, görmüş siyasi parti olarak da ülkemizde hiçbir erkin, bir diğerini kuşatmasına biz de asla müsaade etmeyiz. Mücadelemiz de bu istikamette yürümüştür. Zaten demokratik parlamenter sistemin de esası budur''

KILIÇDAROĞLU: GEÇ AMA GÜZEL

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Haşim Kılıç'ın açıklamaları ile ilgili olarak "Geç ama güzel açıklamalar" dedi.

BAHÇELİ: GEÇ DE OLSA OLUMLU

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli, Haşim Kılıç'ın konuşmasını değerlendirirken "Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişten ders çıkartarak sorumluluk taşıdığı mevkinin de gereği olarak önemli bir uyarıda bulunmuştur. Geç olsa da olumlu bir konuşma olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.