'Hasanağa Enginar Festivali' Pazar Günü Yapılacak
Haberler » Güncel » Haber

'Hasanağa Enginar Festivali' Pazar Günü Yapılacak

Dünyada Enginar Adına Düzenlenen Tek Festival Olan Geleneksel 'Hasanağa Enginar Festivali' 17 Mayıs Pazar Günü Bursa Nilüfer Hasanağa'da Kutlanacak.

'Hasanağa Enginar Festivali' Pazar Günü Yapılacak

Dünyada enginar adına düzenlenen tek festival olan geleneksel 'Hasanağa Enginar Festivali' 17 Mayıs Pazar günü Bursa Nilüfer Hasanağa'da kutlanacak.

Hasanağa Enginar üreticilerini teşvik etmek ve Hasanağa Enginarı'nı tanıtmak amacı ile geleneksel hale getirilen 'Hasanağa Enginar Festivali' kapsamında En İyi Enginar Üreticisi ile En iyi Enginar Yemeği yarışması da yapılacak.

Nilüfer Belediyesi tarafından organize edilen Hasanağa Enginar Festivali'nde ayrıca çeşitli eğlenceler; folklor ve kılıç-kalkan ekipleri, mehteran, ünlü sanatçıların konserleri, havai fişek gösterileri de düzenlenecek."ENGİNAR"

Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan enginar, toprağı zengin, iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede yetiştiriliyor. Yağlı bitkiler hariç hiçbir sebze veya meyve, mineral bolluğu bakımından enginarla yarışamıyor. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezin dışında A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği, karaciğeri temizlemesi, safranın akışını kolaylaştırması, üre ve kolesterolü düşürmesi.

Bir hafta boyunca 8-10 enginar yemenin, karaciğerde bir yıllık temizlik yapacağı belirtiliyor. Romatizmal hastalıklardan şikayetçi olanlara önerilen enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi, idrar söktürücü özelliğe de sahip. Diyet yapanlar için göz ardı edilemeyecek olan enginarın 100 gramı sadece 53 kalori içeriyor. Enginarın ayrıca yorgunluğa da iyi geldiği belirtilmekte.

Eski Yunan ve Roma Dönemi'nden beri bilinen ve bu dönemlerde kral sofralarının vazgeçilmez yemeği olan enginarın sağlık açısından birçok yararı olduğu belirtiliyor. 16. yüzyılda yaşayan çağın en ünlü hekimlerinden Castro'nun yüksek ateşte haşlanmış enginarın suyunu birçok hastalığın tedavisinde kullandığı biliniyor. Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğuna inanılıyor.

Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önlediği bilinen enginarın, böbrekteki kumların dökülmesine de yardımcı olduğu belirtiliyor.

Türkiye'de yetişen enginarın kelle büyüklüğü, içerdiği vitamin ve mineraller ile lezzeti bakımından en kalitelisi Bursa Nilüfer Hasanağa'da yetişiyor. Hasanağa Enginarını diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise kılçıksız olması. (CİHAN)