Hartum: Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in Açıklamaları

Hartum: Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in Açıklamaları

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Darfur'da Durumun Çok İyi Olduğunu ve Hiçbir Karışıklık Yaşanmadığını Söyledi.

Hartum: Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in Açıklamaları

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Darfur'da durumun çok iyi olduğunu ve hiçbir karışıklık yaşanmadığını söyledi.

Darfur'daki son durumla ilgili basına açıklamalarda bulunan Sudan Cumhurbaşkanı Beşir, "Kofi Annan ne söylerse söylesin bizim için önemli değil, çünkü Darfur'da sıkı bir güvenlik mevcut. Geçen ay New York'ta bir Amerikan gazetesinin reklamında Darfur'da 200 bin kişinin öldüğü yazılmış, ayrıca dün aynı gazete bu sefer 400 bin kişinin öldüğünü yazmış. Bu gazetenin yazdıklarına inanmak saçmalık olur. Çünkü bir ayda 200 bin kişinin ölmesi gerçekle bağdaşacak bir bilgi değil" dedi.

Somali'deki karışıklıktan da söz eden Beşir, "Somali İslam Mahkemeleri yakın zamanda bir barış imzası söz konusuyken son anda üçüncü şahısların araya girmesi sonucu barış sözleşmesine engel oldu" diye konuştu.

El Beşir, Arap Ülkeleri Başkanı olarak Somali İslam Mahkemelerini ve Somali devletini makamına davet ederek barış sözleşmesi imzalatacağını da sözlerine ekledi. Afrika'daki açlık ve sağlık sorunlarına da değinen Beşir, "Afrika'da ölümcül hastalıklar yaygın durumda. Bu hastalıkları bitirmek için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.