Haremüşşerif Heyeti İsrail'de

Haremüşşerif Heyeti İsrail'de

İsrail'in Haremüşşerif Yakınlarında, Ağlama Duvarı'nın Hemen Yanındaki "Faslılar Yolu" Üzerinde Başlattığı Hafriyat ve Yenileme Çalışmalarıyla İlgili İncelemeler Yapacak Türk Teknik Heyeti, Akşam Saatlerinde İsrail'e Geldi.

Haremüşşerif Heyeti İsrail'de

İsrail'in Haremüşşerif yakınlarında, Ağlama Duvarı'nın hemen yanındaki "Faslılar Yolu" üzerinde başlattığı hafriyat ve yenileme çalışmalarıyla ilgili incelemeler yapacak Türk teknik heyeti, akşam saatlerinde İsrail'e geldi.

Tarihçi, sanat tarihçisi, arkeolog, mimar, jeofizik mühendisi ve akademisyenlerden oluşan 7 kişilik heyet, Ben Gurion havalimanında Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ercan Özer, Büyükelçilik Müsteşarı Ali Güney tarafından karşılandı. Doğrudan Tel Aviv'e geçen teknik heyet üyelerine, bu akşam Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan yemek verecek.

Heyet üyeleri, akşam saatlerinde Kudüs'e dönecek ve resmi temaslarına yarın İsrail Eski Eserler Kurumu yetkilileriyle görüşerek başlayacak. Heyet, yarın İsrail'in çalışma yaptığı alanlarda da saha incelemesi yapacak, ertesi gün İslam Vakfı üyeleriyle görüşecek.

Türk heyetinde tarihçi Prof. Dr. Tufan Buzpınar, arkeolog Prof. Dr. Sait Başaran, jeofizik mühendisi Prof. Dr. Metin İlkışık, sanat tarihcçisi Yard. Doç. Dr. Ahmet Vefa Çobanoğlu, yüksek mimar Hilmi Şenalp ve Bayındırlık Bakanlığı inşaat mühendislerinden Atilla Erenler yer alıyor.

Heyet, iki gün sürecek çalışmalarının ardından Cuma sabahı Türkiye'ye dönecek ve bir rapor hazırlayarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak.

Kaynak: AA