Bursa'da Kadın Görevli, Mutlak Bir Uçak Faciasını Önledi

Bursa'da Kadın Görevli, Mutlak Bir Uçak Faciasını Önledi

Bursa Havalimanında, kalkış için hazırlık yapan özel jetin pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark eden görevli, faciayı önledi. Eğer durum fark edilmeseydi, uçak 10 dakikada düşebilirdi.

Bursa Yenişehir Havalimanında yer görevlisinin dikkati hayat kurtardı. Kalkış için hazırlık yapan özel bir jetin pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark eden görevli, kazanın önüne geçmiş oldu.

YER GÖREVLİSİ SON ANDA FARK ETTİ

Geçtiğimiz hafta Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan İspanya'nın MJV Havalimanı'na gidecek olan Sırbistan kuyruklu özel uçağın kokpit ekibi, uçağa geçerek son kontrollerini yaptı. İspanyol ve İtalyan uyruklu 3 yolcu ve Sırbistan uyruklu 3 mürettebatın bulunduğu uçak hareket edeceği sırada Çelebi Hava Servisi Hareket Memuru Emine Danış, uçağın pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark etti. Bunun üzerine el kol hareketleriyle kokpiti uyarmaya çalışan Danış'ın çabalarını kaptan pilot fark edemedi.

KILIFLAR ÇIKARILDI VE UÇAK İSPANYA'YA DOĞRU HAVALANDI

Çelebi Personeli Danış, uçak hareket etmeden saniyeler önce burun kısmındaki kılıfı çıkartıp uçağın önüne geçerek kaptan pilota gösterdi. Bunun üzerine durumu fark eden kaptan pilot, uçağın kapılarını açtı. Diğer kılıflar toplanıp son kontroller yapıldıktan sonra uçak tekrar kapı kapattı ve İspanya'ya doğru havalandı. Özel uçak kaptanı, kendilerini olası bir faciadan kurtaran Emine Danış ve Çelebi personeline teşekkür etti.

PİTOTLARIN KAPALI KALMASI UÇAĞI 10 DAKİKADA DÜŞÜREBİLİR

Çelebi Havayolları yetkilileri, hız ve yüksekliği gösteren pitotların kapalı olmasının, uçağın 10 dakika içinde düşmesine neden olacağını bildirdi.

AKILLARA BİRGEN AIR KAZASINI GETİRDİ

Söz konusu pitot tüpü vakası akıllara 21 yıl önce yaşanan Birgen Air kazasını getirdi. 1996 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin Gregorio Havaalanı'ndan kalkış yapan Birgen Air'e ait Boeing 757-225 tipi uçak, 189 yolcusuyla birlikte okyanusa düşmüş ve kazadan kurtulan olmamıştı. kaza ile ilgili yapılan incelemede uçağın pitot tüplerine kılıf takılmadığı ve oraya yuva yapan arıların gösterge arızasına neden olduğu belirlenmişti.

IATA'YA ÖRNEK OLARAK SUNULACAK

Çelebi personelinin dikkati ciddi bir tehlikenin önüne geçerken, Çelebi Hava Servisi Genel Müdürü Osman Yılmaz tarafından da, IATA'ya örnek apron emniyeti vakası olarak sunulacağı öğrenildi.

Kaynak: DHA