Harakani Külliyesi'nin Ziyaretçi Sayısı Hergeçen Gün Artıyor

Harakani Külliyesi'nin Ziyaretçi Sayısı Hergeçen Gün Artıyor

Kars'ın Manevi Büyüklerinden Şehit Ebul Hasan El-Harakani Hazretleri'nin Bulunduğu Külliyeye Ziyaretçi Sayısının Bir Önceki Yıla Oranla Yüzde Yüz Arttığı Öğrenildi.

Harakani Külliyesi'nin Ziyaretçi Sayısı Hergeçen Gün Artıyor

Kars'ın manevi büyüklerinden Şehit Ebul Hasan el-Harakani Hazretleri'nin bulunduğu külliyeye yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının bir önceki yıla oranla yüzde yüz arttığı öğrenildi.

Türbesi Kars'ta bulunan Şehit Ebul Hasan el-Harakani Hazretleri'nin Alparslan'dan önce Anadolu'ya girdiği ifade edilerek, Harakani Hz.'nin himmetinden faydalanmak isteyen vatandaşların türbeye akın ettiği dile getirildi. Şehit Ebul Hasan el-Harakani Hazretlerinin 1015–1016 yıllarında Orta Asya'dan Anadolu'nun girişi olan Ani'ye Çağrı Bey ve akıncılarla birlikte geldiği, 1071 Malazgirt Zaferi için Alparslan ve ordusunun Ani'den girmesine zemin hazırladığı. 1033 yılında Anadolu'ya yapılan bir akın sırasında Yahniler Dağı'nda ki bir muharebede şehit olduğunu ifade edilerek, Kars ve çevresinde insanları İslam'a ısındırdığı belirtiliyor.

Selçuklular zamanında Şehit Ebul Hasan el-Harakani Hz. adına bir cami ve türbe yaptırıldığını ifade eden Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) yönetim kurulu başkanı Murat Dereci, son Osmanlı-Rus Savaşı'nda Külliyede bulunan kitabeler, medreseler, AŞ evleri, han ve hamamların da büyük ölçüde yıktırıldığına dikkat çekti. Eski tarihi yapısını andıran bir görüntü verilerek külliyenin tekrar onarıldığını kaydeden Dereci, türbe ve külliyenin derneklerini ziyarete gelen gerek yurt içinden gerekse yurt dışından misafir iş adamlarının görmek istedikleri mekan olduğunu vurguladı.

ÖĞRENCİLER DERSLERİ VE YURT İHTİYAÇLARI İÇİN DUA EDİYOR

Harakani Türbesini ziyaret eden öğrencilerden Gökhan Altundal Aksaraylı olduğunu belirterek Kars'lı işadamlarının öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için yaptırdıkları yurdun ihtiyaçlarının giderilebilmesi için dua ettiğini aktardı. Rıdvan Kaya ise Bitlisli olduğunu belirterek,ikinci dönem derslerinin başarılı ve zihninin açıklığı için dua ettiğini paylaştı. İsa Karasu adlı öğrenci Karslı olduğunu ve sıkça Ebul Hasan el-Harakani Hz. Türbesini ziyaret ederek himmetine başvurduklarını kaydetti. - KARS