Hanlar Bölgesi'nin Açığa Çıkarılması Hızlandırılacak

Hanlar Bölgesi'nin Açığa Çıkarılması Hızlandırılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Kent Merkezindeki Tarihi Dokunun Gün Işığına Çıkarılması İçin Başlattığı Hanlar Bölgesi'nin Çevresinin Düzenlenmesiyle İlgili Çalışmalar Hızlandı.

Hanlar Bölgesi'nin Açığa Çıkarılması Hızlandırılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezindeki tarihi dokunun gün ışığına çıkarılması için başlattığı Hanlar Bölgesi'nin çevresinin düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar hızlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hanlar Bölgesi'ni gün yüzüne çıkartacağı proje öncesi yapılacak kamulaştırma ve yenileme alanlarıyla ilgili plan değişiklikleri için meclisten yetki aldı. Bugün yapılan Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında, yaklaşık 21 hektarlık alanı kapsayan Hanlar Bölgesi'ndeki düzenlemelerle ilgili plan değişiklikleri ele alındı.

Meclis Başkanvekili Fahreddin Yıldırım'ın başkanlığında toplanan mecliste, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hakan Koyunlular, Hanlar Bölgesi'nde uygulanması planlanan projenin anlatıldığı bir sunum yaptı.

Düzenleme çalışmasının, Cumhuriyet Caddesi'nin bitiş noktasıyla Ulucami'ye kadar olan 21 hektarlık (210 bin metrekare) bölgede yapılmasının planlandığını anlatan Koyunlular, "Projeye göre Yeni Karamürsel ile Kapan Han'ın bulunduğu noktaya kadar olan bölgede, anayola cephesi bulunan binaların olduğu 10 bin metrekarelik alan plan kararı ile meydan olarak düzenlenecek." dedi.

Meclis toplantısında görüşülen bölgenin düzenlenmesi hakkındaki 2 maddenin teknik detaylarıyla ilgili bilgiler veren Koyunlular, plan değişliklerinin ardından, uygulanacak proje ile sonradan yapılmış binaların yıkımı ile Pirinç Han, İpek Han, Bakırcılar Çarşısı ve Kapan Han'ın tüm güzelliği ortaya çıkacağını kaydetti.

Hanlar Bölgesi'nin tanıtımının ve değerlendirmelerin ardından, projenin uygulanmasına yönelik yapılacak plan değişiklikleri oy çokluğuyla kabul edildi.

Kaynak: CHA