Hangi Şehirde Yaşadığınız Günde Kaç Sigara İçtiğinizi Belirliyor

Hangi Şehirde Yaşadığınız Günde Kaç Sigara İçtiğinizi Belirliyor

Berkeley Earth ile Dünya Sağlık Örgütünün ortak yürüttükleri bir çalışma ile şehirlerdeki hava kirliliğinin günde kaç sigara içmeye denk geldiği hesaplandı. Ülkemizde Batman ve Hakkari, kirlilikte en üst sırada yer alıyor.

Günde kaç sigara içiyorsunuz? Verdiğiniz cevap gerçekte olanla aynı olmayabilir...

2010 yılında ABD'de kurulan Berkeley Earth isimli kurum, hava kirliliği ve iklim üzerine yaptığı çalışmalar ile biliniyor. Berkeley Earth'teki bilim insanları yayınladıkları son çalışmada şehirlerdeki hava kirliliğinin orada yaşayan insanların bir günde kaç sigara içmesine sebep olduğunu hesaplamış.

YILDA 3 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün hesaplamalarına göre, dünyada bir yıl içinde üç milyondan fazla kişi hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybediyor.

Berkeley Earth'te çalışan uzmanlar da hava kirliliğini halka anlatmanın en iyi yolunun günde kaç sigara içmiş olmaya denk geldiğini söylemek olduğunu düşünerek böyle bir çalışma başlatmış.

EN KÖTÜSÜ HİNDİSTAN VE ÇİN

Hindistan ve Çin'in hava kirliliği bakımından en kötü durumdaki ülkeler olduğu görülürken Türkiye için de durum pek parlak değil.

HAVASI EN KİRLİ ŞEHİR ZABOL

Dünyada hava kirliliğinin en fazla sigaraya denk geldiği yer, İran'ın Zabol şehri. Zabol'da hava kirliliği günlük 10,3 sigaraya denk geliyor. Bunu Gwalior, Hindistan 8,1 ile, Allahabad, Hindistan 7,8 ile, Suudi Arabistan'ın Riyad şehri ise 7, sigara ile takip ediyor.

REKOR 63 SİGARA

Çin'in Shenyang şehrinde hava kirliliğinin en yoğun olduğu bazı günlerde 63 sigara denk gelen ölçümler rekor kabul ediliyor.

BATMAN VE HAKKARİ KİRLİLİKTE LİDER

Türkiye'de ise ilk sırayı Batman ve Hakkari alıyor. Bu iki şehirde yaşamak günde 3,09 sigara içmeye denk gelen bir hava solumanıza sebep oluyor. Bu şehirler 3,06 ile Gaziantep takip ediyor.

Türkiye'deki bazı illerin durumu ise şöyle:

İstanbul: 1,51 sigara

Çorum: 2,06 sigara

Edirne: 2,09 sigara

İzmir: 1,37 sigara

Isparta: 2,43 sigara

Antalya: 1, 44 sigara

Adana: 1, 29 sigara

Samsun: 1,34 sigara

Ankara: 2,17 sigara

Trabzon: 1,63 sigara

Artvin: 0,78 sigara

Diyarbakır: 1,94 sigara

Tunceli: 1,25 sigara

Kaynak: Haberler.Com