Hamitabat'ın Servis ve Bakımını Siemens Yürütecek

Hamitabat'ın Servis ve Bakımını Siemens Yürütecek

Hamitabat'ın Servis ve Bakımını Siemens Yürütecek
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Limak, Hamitabat Santralın türbin ve jeneratörlerinin servis ve bakımı için Siemens ile 13 yıllık anlaşma imzaladı.

Limak, Hamitabat Santralın türbin ve jeneratörlerinin servis ve bakımı için Siemens ile 13 yıllık anlaşma imzaladı.

Limak açıklamasına göre, Limak Şirketler Grubu, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde kurulmuş olan Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin ekipmanlarının servis ve bakımı için Siemens teknolojisini tercih etti.

İstanbul'da Siemens Enerji Üretimi Servisleri ile Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (HEAŞ) arasında imzalanan anlaşmaya göre, gaz ve buhar türbinleri ile jeneratörlerin servis ve bakımı 13 yıl boyunca Siemens sorumluluğunda olacak.

Siemens ile Limak arasında imzalanan anlaşma kapsamında, yüksek teknoloji ekipmanlarına uygun yedek parçaları, gerekli mühendislik desteğini, bakım için gerekli özel aparatlarını, ekipmanlara özel sarf malzemelerini, özel bilgi ve donanıma sahip mühendis, teknisyenleri, proje yönetimi ve koordinasyonu sağlayacak. Tesisin söz konusu hizmetler ile verimliliğinin ve emre amadeliğinin en üst düzeyde tutulması amaçlanıyor.

Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve (CEO) Hüseyin Gelis anlaşmaya ilişkin, "Nisan ayı içerisinde Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yenileme projesinde, EPC yüklenicisi konumundaki Gama ile gaz ve buhar türbini ekipmanları sağlamak konusunda anlaşma imzalamıştık. Bugün bu anlaşmaya bir yenisini ekliyoruz. Bir enerji yatırımı için servis ve bakımın öneminin farkındayız. Siemens olarak, bu konu önem verdiğimiz faaliyet alanlarımız arasında yer alıyor. Yıllara dayanan servis tecrübemiz ve Hamitabat'ın ihtiyaçlarına özel sunduğumuz uzun dönemli bakım ve servis anlaşması ile tesisin hem tam performans ile çalışması hem de daha verimli olması sağlanacak" değerlendirmesini yaptı.

 

"Türkiye gaz ithalatını önemli miktarda azaltacak"

 

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise, Hamitabat'ta mayıs ayında temelini attıkları yaklaşık 520 milyon avro değerindeki yenileme yatırımını önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yenileme yatırımıyla birlikte devletten aldığımızda yüzde 38 civarında olan verimlilik seviyesi yüzde 60'ların üzerine çıkacak ve 2017 yılında yeni üniteleri devreye alındığında Hamitabat Türkiye'nin en verimli santrallerinden birisi haline gelecek. Bu verimlilik artışı sayesinde Türkiye gaz ithalatını önemli miktarda azaltacak. Çok iyi şartlarda yaptığımız bu servis ve bakım anlaşması da santralin verimliliğini ve emre amadeliğini en üst düzeyde tutmayı sağlayacak."

Hamitabat  Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin 2017 yılının yaz aylarında üretime geçmesi planlanıyor. Projede, yüksek verimliliğe sahip Siemens gaz ve buhar türbin teknolojisinin tercih edilmesinde santralin daha az doğalgaz tüketmesi ve böylece ülke ekonomisine katkı sağlaması önemli rol oynuyor.

Siemens'in dünya çapında benzer tesislerde uyguladığı başarılı bakım süreçlerinin Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nde de uygulanacak olması, hem tesisin verimliliği ve sürekliliği açısından hem de Türkiye'nin enerji üretimine yapacağı katkının sürdürülebilirliği bakımından önem arz ediyor.

Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, Mayıs 2013 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen özelleştirme süreci sonunda imzalanan devir anlaşması ile Limak Holding bünyesinde yer almaya başladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title