Böyle insanlık olmaz olsun! İçi barut dolu ananasın yedirildiği fil hayatını kaybetti

Böyle insanlık olmaz olsun! İçi barut dolu ananasın yedirildiği fil hayatını kaybetti

Hindistan'ın Palakkad bölgesinde yemek bulmak için yerleşim alanına gelen hamile bir fil, henüz kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından içi barut dolu ananas yedirilerek öldürüldü. Filin bu şekilde ölmesinden sonra ülkede tepkiler oluşurken, yerel hükümet olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

04.06.2020 16:36 | Son Güncelleme: 05.06.2020 10:04

Hindistan'ın Kerala eyaletinin Palakkad bölgesinde hamile bir filin ölümünün, içine kestane fişeği konulan bir meyveyi yedikten sonra meyvenin ağzında patlamasından kaynaklandığından şüphe ediliyor.

PATLAYICININ AĞZINDA PATLAYIP YARALANMA İHTİMALİ YÜKSEK

Yerel bir yetkili Ashique Ali, filin 23 Mayıs tarihinde nehirde yaralı bir şekilde bulunduktan dört gün sonra öldüğünü söyledi. Filin ağzında patlama kaynaklı yaraların olduğunu, şu ana kadar tam olarak patlayıcı türünü tespit edemediklerini ama bir aylık filin içine kestane fişeği doldurulan bir meyveyi yemesi sonucu patlayıcının ağzında patlayıp yaralanmış olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Olayın araştırıldığını söyleyen Vahşi Yaşam Koruma Şefi Surendra Kumar, vahşi yaşamın yakınında yaşayan insanların yaban domuzlarını uzak tutmak için etrafa içi kestane fişekleri ile dolu ananas ve diğer tür tatlı meyveler bıraktıklarını, filin ağzında patlamasına sebep olan bu meyvelerden yemiş olma ihtimali üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Hamile fil, kestane fişeği dolu ananası yedikten sonra öldü

4 GÜN SONRA NEHİRDE ÖLDÜ

Kumar, patlayıcının filin ağız kemikleri ve dişlerini parçaladığını fiilin yemek yiyemediği için zayıf düştüğünü ve öldüğünü söyledi. Kumar, filin 23 Mayıs tarihinde nehir yaralı bulununca yetkililerin tedavi için hayvanı hareketsiz hale getirmeye çalıştıklarını ama filin kaçtığını söyledi. Filin nehrin içinde olduğunu, suyun içine düşüp boğulma ihtimaline karşın sakinleştirici ilaç kullanamadıklarını, bunun üzerine iki fille kendisini kıyıya çekmeye çalıştıklarını ve başarılı olamadıkları için filin dört gün sonra nehirde öldüğünü söyledi.

Hamile fil, kestane fişeği dolu ananası yedikten sonra öldü

ÜLKEDE GÜNDEM OLDU

Filin bu şekilde ölmesinden sonra ülkede tepkiler oluştu. Yerel hükümetin olay ile ilgili ciddi soruşturma başlattığını söyleyen Çevre Bakanı Prakash Javadekar, eninde sonunda suçluların yakalanacağını ve hayvanlara patlayıcı vererek öldürmenin kesinlikle Hindistan kültürü ile ters düştüğünü söyledi.

Böyle insanlık olmaz olsun! İçi barut dolu ananasın yedirildiği fil hayatını kaybetti
Şu an buradasınız: Böyle insanlık olmaz olsun! İçi barut dolu ananasın yedirildiği fil hayatını kaybetti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.7.2020 15:29:18. #1.15#
title