Hamile Bayanlara Beslenme Uyarıları

Hamile Bayanlara Beslenme Uyarıları

Diyarbakır Özel Çamlıca Kadın Doğum Dal Merkezi Doktoru Yücel Kutun, Hamile Bayanların Yağlı ve Tuzlu Gıdalardan Uzak Durmaları, Taze Peynir ve Çiğ Et Tüketmemeleri Uyarısında Bulundu.

Hamile Bayanlara Beslenme Uyarıları

Diyarbakır Özel Çamlıca Kadın Doğum Dal Merkezi Doktoru Yücel Kutun, hamile bayanların yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmaları, taze peynir ve çiğ et tüketmemeleri uyarısında bulundu.

Doktorlar, bahar mevsimiyle birlikte hamile bayanlara "beslenme" konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Özel Çamlıca Kadın Doğum Dal Merkezi Doktoru Yücel Kutun, hamile olan bayanların yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmaları, taze peynir ve çiğ et tüketmemeleri gerektiğini belirterek, pastorize edilmiş peynir ve süt ürünleri tüketilmesinin anne ve bebek için daha sağlıklı olacağını söyledi. Kutun, "Taze peynirdeki Burcella parazitleri, rahim duvarına yerleşip düşük yapmaya sebep olabilir. Düşük olmasa bile anne karnındaki çocuğa bulaşıp çocuğun gelişimine engel olan sonuçlar meydana gelebilir. İklim değişikliklerinden kaynaklanan gribal enfeksiyon hastalıklarında ise bol miktarda C vitamini tüketilmelidir. Bahar aylarında tüketilen yiyeceklerde ise kesinlikle çok yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınmak gerekir. Bu, anne karnında ödeme neden olur ve ileride 'preeklamsi' denilen gebelik zehirlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle hamile bayanların bu dönemlerde balık yemelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

(ME-EST-GS-OK-Y)