Hamburg Halk Yüksekokulu'nda Türk Düğünü

Hamburg Halk Yüksekokulu'nda Türk Düğünü

Hamburg Halk Yüksekokulu (Vhs), Almanya'da Türk Gençlerinin Aile Zoruyla Evlendirildiği İddialarına Cevap Vermek Amacıyla, 'Geleneksel Türk Düğünü' Adlı Bir Oyuna Ev Sahipliği Yaptı.

Hamburg Halk Yüksekokulu'nda Türk Düğünü

Hamburg Halk Yüksekokulu (VHS), Almanya'da Türk gençlerinin aile zoruyla evlendirildiği iddialarına cevap vermek amacıyla, 'Geleneksel Türk Düğünü' adlı bir oyuna ev sahipliği yaptı.

VHS, son dönemlerde Türkleri ve Türk kültürünü Alman toplumuna tanıtmak için çalışmalarını artırdı. Hamburg Türk Kadınları Derneği (HTKD), 'Geleneksel Türk Düğünü' adlı oyunla, Almanlara Türk düğün geleneklerini anlattı. Son dönemlerde, Türk kızlarının zoraki evlendirildiği tezlerinin ayyuka çıktığını belirten HTKD Başkanı Engin Birsen Çelik, "Alman basını, Türk evliliklerinin çoğunun zoraki olduğunu iddia ederek bizlere haksızlık ediyor. Hatta bunun üzerine yazılan kitaplara ödüller vererek önyargıları körüklüyor. Bizim kültürümüzü tanımadan böyle tezler öne süren kişilerin önyargılarını yıkmak için bu oyunu hazırladık" dedi.

İstisnaların gerçekleri oluşturmadığını belirten Çelik, "Oyunumuzu izleyip, kültürümüzü yaşayın, sonra karar sizin. Kültürümüzde zoraki evlilik olmadığını göreceksiniz. Düğünümüze hoş geldiniz" ifadelerini kaydetti. VHS salonundaki oyunu izlemeye gelenler arasında Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosu Turan Çetiner, Hamburg Eğitim Ataşesi Emin Yaldız ve kalabalık bir izleyici grubu yer aldı. Almanca tercümesini HTKD Başkan Yardımcısı Mine Erdoğan'ın yaptığı oyunu, birbirinden güzel saz eserleriyle süsleyen Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Latif Durlanık, çaldığı türkülerle izleyicilere adeta Anadolu'yu gezdirdi. Ege yöresinde, evlilik yaşına gelmiş genç kız ve erkeklerin tanışma, nişanlılık ve evlilik dönemini konu alan oyunda, gençlerin aileleriyle olan diyaloglarına geniş yer veriliyor.

Süreyya Turhan von Leffers kaynaklı oyunun senaryosunu Azmi Çelik ve Hasan Erdoğan yazdı, Naci Özarslan yönetti.

(NU-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA