Hamburg: Alman-türk Bayrağı Müzelik Oldu

Hamburg: Alman-türk Bayrağı Müzelik Oldu

Hamburg'da Dünya Kupası 2006 Döneminde, Alman Bayrağının Kırmızı Bölümüne Çizilen Ay-yıldız ile Türkiye ve Almanya Bayrağını Birleştiren Türk Mucitler, Bayrağı Etnografya Müzesi'ne Teslim Etti.

Hamburg: Alman-türk Bayrağı Müzelik Oldu

Hamburg'da Dünya Kupası 2006 döneminde, Alman bayrağının kırmızı bölümüne çizilen ay-yıldız ile Türkiye ve Almanya bayrağını birleştiren Türk mucitler, bayrağı Etnografya Müzesi'ne teslim etti.

İkinci Belediye Başkanı ve Sosyal, Aile, Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Senatörü Birgit Schnieber Jastram ve Etnografya Müzesi Müdürü Prof. Dr. Wulf Köpke tarafından kabul edilen Behçet Algan ve Ömer Fevzi Sağlam adlı vatandaşlar, tebrik edilerek orijinal bayrakları müzeye teslim etti. Türk-Alman dostluğunun sembolü haline gelen ve Dünya Kupası 2006 döneminde Almanya çapında yankı uyandıran bayrağın, kimin tarafından bulunduğu tartışmalarına sahne olmuştu. Gazetelere demeç veren Sağlam, fikrin sahibi olduğunu ifade ederken, aynı dönemde Algan'ın da fikri üreten kişi olarak demeç vermesi kafaları karıştırmıştı. Ancak bu sefer Algan ve Sağlam tartışmaya dostça nokta koydu. Müzede bir araya gelerek, "Biz bir araya geldik ve konuştuk. Hiçbir fikir yeni değil derler, gerçekten de öyleymiş. Biz anladık ki aynı anda aynı şeyleri düşünmüşüz. O nedenle birbirimizi eleştirerek suçlamaya lüzum yok. Bugün ikimiz de buradayız. Bayrağı beraber teslim ediyoruz" ifadelerini kaydetti.

Senatör Jastram ise, uyumun sadece ticarette, eğitimde değil, sporda da centilmence ve dostlukla sağlandığını sözlerine ekleyerek, dostluğu ifade eden her davranışı ve düşünceyi sevgiyle karşıladıklarını vurguladı. Jastram, "Tüm Almanya'da ilgi uyandıran bu bayrağın Hamburg'dan çıkması çok sevindirici. Biz uyum için elimizden geleni yapıyoruz ama böyle şık jestlerle ilişkilerimiz daha da bir renk kazanıyor" diye konuştu.

Müze Müdürü Köpke de, "Bu bayrak bir futbol bayrağından çok daha fazla anlam içeriyor. Aslında uzun yıllara dayanan Türk-Alman dostluğunu sembolize ediyor" dedi.

Kaynak: İHA