Hamas Sözcüsü Ahmet Bahr:

Hamas Sözcüsü Ahmet Bahr:

Hamas'ın Sözcülerinden ve Filistin Yasama Konseyi Başkan Vekili Ahmed Bahr, ABD'nin Barış Sürecine Yaklaşımının Filistin Halkının İhtiyaçlarına Hizmet Etmediğini Söyledi.

Hamas Sözcüsü Ahmet Bahr:

Hamas'ın sözcülerinden ve Filistin Yasama Konseyi Başkan Vekili Ahmed Bahr, ABD'nin barış sürecine yaklaşımının Filistin halkının ihtiyaçlarına hizmet etmediğini söyledi.

Bugün Gazze'de bir basın toplantısı düzenleyen Filistin Yasama Konseyi Başkan Vekili ve Hamas Sözcüsü Bahr, "Yasama Konseyi'nin talepleri doğrultusunda 11. Ulusal Birlik Hükümeti ve Mekke Antlaşması'nda alınan kararlar gereği, Filistin'deki krizi Filistinli grupların kendi aralarında halletmesini istiyoruz. Bütün Filistin gruplarının talep ettiği diyalog çağrısını içeren resmi mektup İsmail Haniye ve Mahmud Abbas'a gönderilmiştir. Yaser Arafat'ın siyasi danışmanı Bassam Ebu Şerif Fransa'da bulunduğundan

görüşmelere katılamayacaktır" dedi. Geçtiğimiz gün El Fetih'in Arafat'a suikast girişimiyle ilgili ileri Hamas'ın açıklamalarına da değinen Bahr, "Elimizdeki belgelerde görüldüğü gibi, Yaser Arafat'a hazırlanan suikast girişiminin arkasında El Fetih'in olduğunu kendileri de çok iyi bilmekte" diye konuştu.

ABD Başkanı George W. Bush'un Ortadoğu konferansı çağrısı üzerine Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın bölge ziyaretini değerlendiren Bahr, "Amerika, Irak'taki başarısızlığını örtbas etmek için Filistin için uluslararası barış konferansı çağrısını yumurtlamıştır. Rice'ın ziyareti Filistin'in amaçlarına hizmet etmemektedir. Filistinliler'in Batı Şeria'daki güvenliği için 80 milyon dolarlık destek durumu daha da zora sokacaktır. Rice'ın her konferansında belirttiği halkla ilişkiler çerçevesindeki

çağrıları, Filistin halkının çıkarlarına hizmet etmemektedir. Istırap içindeki Filistin halkını ve Filistin'in sıkıntılarını konuşmak bir kenara, sadece İsrail'in varlığını korumaktan bahsediyorlar" dedi.

(İL-MS-OYK-OK-D)