Hamas Lideri İsmail Haniye:

Hamas Lideri İsmail Haniye:

Hamas Lideri İsmail Haniya, Gazze'de Ayrı Bir Devlet ya da Bir İslam Devleti Kurma Peşinde Olmadıklarını Söyledi. Haniya, Erken Seçim İçin İse Bütün Filistinliler'in Kabulü Olması ve Anayasaya Uygunluk Gerektiğini Belirtti.

Hamas Lideri İsmail Haniye:

Hamas Lideri İsmail Haniya, Gazze'de ayrı bir devlet ya da bir İslam devleti kurma peşinde olmadıklarını söyledi. Haniya, erken seçim için ise bütün Filistinliler'in kabulü olması ve anayasaya uygunluk gerektiğini belirtti.

Hamas yönetimi, Gazze'deki kontrolü ele almalarının ardından gelinen noktayı anlatmak için yabancı gazetecilere tanıtım turu düzenledi. Gazetecilere Hamas Sözcüsü Gazi Ahnad rehberliğinde Filistin Parlamentosu, Başkanlık Sarayı, Yaser Arafat'ın evi, El Fetih'ten alınan güvenlik merkezi, hapishane, Katolik Kilisesi ve Refah Sınır Kapısı gezdirilerek, Gazze'nin artık güvenli ve istikrarlı bir yer olduğu anlatıldı. Yapılan gezinin ardından eski Filistin Parlamentosu Başkanı Ahmet Bahar ve Katolik Kilisesi

Başkanı Manwill Musallem ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Hamas lideri Haniye, "Hamas Gazze'yi politik nedenlerden değil, güvenlik nedeniyle kontrol altına aldı. Biz Gazze'de ayrı bir devlet ya da bir İslam devleti kurmak peşinde değiliz. Gazze Filistin'in bir parçasıdır" dedi.

Filistin Başkanlığı'na ve Parlamentosu'na saygı duyduklarını belirten ve çözümden yana olduklarını ifade eden Haniye, "Biz Gazze'deki problemi ön koşulsuz olarak diyalogla çözmeden yanayız. Filistin'in içişleri için imzalanan Kahire Anlaşması, Mekke Anlaşması gibi bütün anlaşmaları kabul ediyoruz. Filistin için grupların kontrolünde olmayan yasalarla belirlenmiş yeni bir güvenlik kuvveti oluşturulmasını istiyoruz" diye konuştu. Gazze hakkında yanlış haberler çıktığını ileri süren Haniye, şu anda

Gazze'nin hem Filistinliler hem de yabancılar için güvenli ve istikrarlı bir hale geldiğini söyledi. Haniye, "Şu anda Gazze'de güvenlik eskisine göre daha iyi durumda, ancak insan hakları bakımından kötü. Çünkü sınırlar kapalı, insanlar bir yere gidip, gelemiyor" dedi.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Haniye, seçimden korkmadıklarını belirterek, erken seçim yapılabilmesi için bütün Filistinliler'in kabulünün ve anayasaya uygun yapılmasının gerektiğini söyledi.

Haniye, İsrail'e hala roket saldırısı düzenlendiğinin hatırlatılması üzerine ise, "Filistinliler kendilerini savunuyor. İsrail'e saldırı için değil, İsrail saldırılarına karşı koymak için roket atılıyor" diye konuştu.

(VB-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA