Hamas Lideri Halid Meşal'den Açıklamalar

Hamas Lideri Halid Meşal'den Açıklamalar

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistin Halkının Direniş ve Cihattan Başka Bir Seçeneği Olmadığını, Önümüzdeki Süreçte Filistin'de Sıcak Bir Dönem Yaşanacağını Söyledi.

Hamas Lideri Halid Meşal'den Açıklamalar

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistin halkının direniş ve cihattan başka bir seçeneği olmadığını, önümüzdeki süreçte Filistin'de sıcak bir dönem yaşanacağını söyledi.

Meşal, Filistinli şehitleri anma gününde Şam'ın Yermük mülteci kampında yüzlerce kişinin katıldığı törende bir konuşma yaptı. Meşal konuşmasında, İsrail'le esirlerin takası meselesinde taviz vermeyeceklerini söyleyerek, Arap rejimlerinden Filistin'e uygulanan ablukayı kırmalarını istedi. Bu yıl ve gelecek yıl Filistin'de sıcak bir süreç yaşanacağını belirten Meşal, "Batı Şeria ve Gazze kesimindeki halkımıza sesleniyorum. Batı Şeria gelecekte çatışma alanı olacaktır. Cihat ve direnişten başka seçeneğimiz

yoktur. Çatışmaya iyi hazırlıklı olun. Hiç kimse bizim çatışma için aceleci davrandığımızı sanmasın. Çünkü biz çatışmadayız. İsrail ne barışı ne de çözümü düşünüyor. Çünkü savaş ve saldırganlıktan başka hiçbir şey bilmiyor" dedi.

İsrailli asker Gilad Şalit'i esir almalarının ardından İsrail'in Filistinlilere ölüm püskürdüğünü söyleyen Meşal, "Ancak direnişle İsrail'e karşı koyduk. Tel Aviv sonuçta bizimle masaya oturmaya mecbur kaldı. Biz esirlerin takası konusunda isteklerimizden taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

Arap rejimlerini eleştiren Hamas lideri Meşal, "Filistin halkına uygulanan ablukanın kaldırılması doğal bir hakkımızdır. Bu ablukayı başta milletimiz kaldırmalıdır. Biz Avrupa ve Amerika'dan bir şey beklemiyoruz. Başta Arapların bu ablukayı kırması gerekir. Bizi boş laf ve vaatlerle kandırmayın. Ablukayı kaldırmak için Amerika'dan yeşil ışık beklemeyin. Halkımız sizi affetmeyecektir. Arap ve İslam alemi Filistin direnişini destekleseydi, bugün Kudüs kapılarına dayanmış olurduk" şeklinde konuştu.

Meşal ayrıca, "İsrail, Hizbullah savaşçılarınca büyük bir hezimete uğratıldı. Bugün İsrail Başbakanı Ehud Olmert hezimetin bataklığına batıyor. Direnişin zaferi Bush, Blair ve Olmert gibi liderler siyasi geleceklerini kaybetmek üzereler" dedi.

(GY-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA