Hamas'ın Siyasibüro Lideri Meşal'in Açıklamaları

Hamas'ın Siyasibüro Lideri Meşal'in Açıklamaları

Hamas'ın Sürgündeki Siyasi Lideri Halid Meşal, 6 Şubat Salı Günü Suudi Arabistan'ın Mekke Şehrinde Kral Abdullah'ın Çağrısıyla Bir Araya Geleceği Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, Görüşmelerinin Başarısızlıkla Sonuçlanmaması Gerektiği Mesajını Gönderdi.

Hamas'ın Siyasibüro Lideri Meşal'in Açıklamaları

Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, 6 Şubat Salı günü Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Kral Abdullah'ın çağrısıyla bir araya geleceği Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmaması gerektiği mesajını gönderdi.

Suriye'nin başkenti Şam'da bir basın toplantısı düzenleyen sürgündeki Hamas lideri Meşal, "Salı günü Filistin'in problemlerini ele alacağımız görüşmenin başarısızlıkla sonuçlanmaması gerekir. Siyasi anlaşmazlıkları ancak diyalogla çözebiliriz" dedi. Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın partisi El Fetih'e seslenen Meşal, "Hamas ve El Fetih arasında samimi bir ortaklık kurmak istiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Ulusal birliği güçlendirmekten başka yolumuz yok" diye konuştu.

Filistin'in sorunlarına dair Amerikan ve Siyonistler tarafından başlatılan tüm girişimlere karşı olduğunu söyleyen Meşal, Suudi Kralı Abdullah'ın davetinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Meşal, "El Fetih ile Mekke'de bir araya gelme ve tüm açıklığıyla sorunları ele alma konusunda anlaşmaya vardık" şeklinde konuştu.

Öte yandan Filistin Başbakanlık Ofisi'nden, 6 Şubat Salı günü Abbas ve Meşal arasında yapılması planlanan görüşmeye Başbakan İsmail Haniye'nin de katılacağı açıklaması yapılmıştı.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA