Hamas Hükümetinin İstifası

Hamas Hükümetinin İstifası

Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ile Başbakan İsmail Haniye, Gazze'deki Görüşmelerinin Ardından Düzenledikleri Basın Toplantısında, Hamas Hükümetinin İstifa Ettiği ve Başbakan Haniye'nin Yeni Hükümeti Kurmak İçin Görevlendirildiğini Açıkladı.

Hamas Hükümetinin İstifası

Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ile Başbakan İsmail Haniye, Gazze'deki görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, Hamas hükümetinin istifa ettiği ve Başbakan Haniye'nin yeni hükümeti kurmak için görevlendirildiğini açıkladı.

Filistin Başbakanı Haniye'nin istifasını sunması ve kurulacak hükümet için yeniden yetki almasının ardından, Abbas ve Haniye gazetecilerin karşına geçerek gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Filistin Cumhurbaşkanı Abbas, görüşmede yeni kurulacak hükümet için yetki mektubunu Haniye'ye verdi. Yetki mektubunda, yeni hükümetin 3 haftada kurulması ve Filistin Kurtuluş Örgütü anlaşmalarıyla uluslararası kararlara bağlı kalınması özellikle vurgulandı. Hamas hükümetinin istifasını ve yeni kurulacak birlik hükümeti konusunda Haniye'nin tekrar yetkilendirilmesini değerlendiren Abbas, "Mekke Anlaşması bize yeni bir yol açtı, Filistin için yeni bir dönem başladı. Yeni kurulacak hükümetle birlikte Filistinliler yeni bir hükümete kavuşacak. Bu Filistin politik tarihinde önemli bir ilktir" dedi.

Filistin Başbakanı Haniye ise, yeni kurulacak hükümetin hayırlı olmasını diledikten sonra, "Yeni politik yaşama geçmek için yeni bir dönem başladı. Yeni hükümetin öncelikleri, güvenli bir Filistin ve başkentin Kudüs olması olacaktır" şeklinde konuştu.

(MKF-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA