Hamas, Gözlemcilerin Yerleştirilmesini Teklif Etti - Haberler
Haberi Paylaş

Hamas, Gözlemcilerin Yerleştirilmesini Teklif Etti

AA - Haberler | Dünya
Hamas, Gözlemcilerin Yerleştirilmesini Teklif Etti

Hamas'ın, İsrail ile Arasında Arabuluculuk Görevini Yürüten Mısır'a, Sınır Geçişlerine, Avrupa ile Türkiye'den Gözlemcilerin Yerleştirilmesine Yönelik Bir Teklif İlettiği Açıklandı.

Hamas'ın, İsrail ile arasında arabuluculuk görevini yürüten Mısır'a, sınır geçişlerine, Avrupa ile Türkiye'den gözlemcilerin yerleştirilmesine yönelik bir teklif ilettiği açıklandı.

Mısır ile ateşkes koşullarını görüşmek için Kahire'de bulunan Taha, sınır geçişlerinin Türkiye ile Avrupa'nın gözetiminde yapılmasını istediklerini, ilgili taleplerini Mısır'a ilettiklerini söyledi.

Mısırlı istihbarat yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bilgi veren Taha, İsrail'in sınır gözetimini kabul etmediklerini, İsrail'in sınırlardaki mevcudiyetinin, sorunun büyük kısmını teşkil ettiğini belirtti.

Taha, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı El Fetih kuvvetlerinin sınır geçişlerinde konuşlandırılmasına yönelik bir soruya, "Gazze'deki mevcut yönetim Hamastır" diye cevap verdi.

Ateşkes olasılıkları hakkında da bilgi veren Ayman Taha, İsrail'in ilettiği bir buçuk yıllık ateşkes teklifine karşılık kendilerinin bir yıllık ateşkes talebinde bulunduklarını söyledi.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Amos Gilad'ın sunduğu, 18 ay süreyle ateşkes yapılmasını öngören teklifin Mısır tarafından kendilerine iletildiğini ifade eden Taha, Hamas'ın sadece bir yıllık ateşkes istediğini ifade etti.

Taha, Gazze Şeridi'ndeki ablukanın kaldırılması yönündeki isteklerini yineledi ve "Ablukanın tamamen kaldırılması, sınır geçişlerinin açılması çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title