Hamas ABD'yi Mekke Anlaşması'nı Çökertmeye Çalışmakla Suçladı

Hamas ABD'yi Mekke Anlaşması'nı Çökertmeye Çalışmakla Suçladı

Hamas Lideri Halid Meşal'ın Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, ABD Yönetimini El Fetih ve Hamas Arasında İmzalanan Mekke Anlaşması'nı Çökertmeye Çalışmakla Suçladı.

Hamas ABD'yi Mekke Anlaşması'nı Çökertmeye Çalışmakla Suçladı

Hamas lideri Halid Meşal'ın yardımcısı Musa Ebu Marzuk, ABD yönetimini El Fetih ve Hamas arasında imzalanan Mekke Anlaşması'nı çökertmeye çalışmakla suçladı.

Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen ve merkezi Suriye'de olan Filistinli örgüt temsilcileriyle halkın katıldığı forumda konuşma yapan Marzuk, Arap ve İslam alemini El Aksa'yı korumak için İsrail'in karşısında durmaya çağırdı. Marzuk, Filistin halkı ile dayanışma amacıyla yapılan forumdaki konuşmasında, "ABD Dışişleri Bakanı Condaleezza Rice'ın bölgeye yapmakta olduğu ziyaret ışığında birkaç soruyu gündeme getirmek istiyorum. Amerikan yönetimi, Filistinliler arasında anlaşmazlıkları derinleştirmede neden ısrarcı davranıyor? Acaba ABD'nin çıkarları, öldürme ve kan dökmekten başka herhangi bir yöntemle sağlanamıyor mu? İnsan haklarının koruyucusu olduğunu iddia eden ABD'nin bölge ülkelerini parçalamada ısrarcı davranması ilginç değil mi? Rice, Hamas ve El Fetih arasında imzalanan anlaşmayı bozmak için dün ve bugün yaptığı görüşmelerde Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a büyük bir baskı uyguladı. Biz Abbas'ın bu baskılara boyun eğmemesini takdir ediyor ve aramızda yaptığımız anlaşmaya bağlı olduğunu biliyoruz" dedi.

Marzuk, İsrail'in Mescid-i Aksa'da yaptığı hafriyatlarla ilgili olarak ise, "Arap devlet başkanları ve krallarının, Mescid-i Aksa'yı korumak ve savunmak için bir araç bulmaları gerekiyor. Yahudilerin Arap başkentlerinde konuk edilmeleri, bazı Arap pazarlarının İsrail ürünleriyle doldurulması, İsrail'in Mescid-i Aksa'da hafriyatlar yaptığı bir zamanda, İsrailli yetkililerin bazı Arap ülkelerini ziyaret etmeleri mantıklı değildir. Mescid-i Aksa'nın yıkılmasını mı bekliyorlar? El Aksa'yı kurtarmak için Arap ve İslam alemi yetkililerinin harekete geçmelerinin zamanı gelmiştir" diye konuştu.

(GY-OYK-OYK-RO-D)