Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'a 6 Yıl 8'er Ay Hapis

Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'a 6 Yıl 8'er Ay Hapis

Bir İşadamından Tehditle 5 Milyon Dolar İstenmesine İlişkin Olarak 38 Sanığın Yargılandığı Davada, Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'ı 6 Yıl 8'er Ay Hapis Cezasına Çarptıran Mahkeme, 12 Sanığı da 10 Ay ile 12 Yıl 9 Ay 25 Gün Arasında Değişen Hapis Cezalarına Mahkum Etti.

Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'a 6 Yıl 8'er Ay Hapis

Bir işadamından tehditle 5 milyon dolar istenmesine ilişkin olarak 38 sanığın yargılandığı davada, Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'ı 6 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, 12 sanığı da 10 ay ile 12 yıl 9 ay 25 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum etti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanıklar Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz ile tutuksuz sanık İsmail Hakkı Akıncı katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada son savunmaları sorulan sanıklardan Haluk Kırcı, beraatini talep ederken, "Ben siyasi mahkumum, hayatımda hiçbir zaman 25 kuruş haksız kazanç sağlamadım" diye konuştu.

Kürşat Yılmaz da suçsuz olduğunu ifade ederek, beraatini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Muzaffer Dağdeviren, Haluk Kırcı ve Kürşat Yılmaz'ın suç işlemek amacıyla örgüt kurduklarının anlaşıldığını bildirdi.

Kırcı ve Yılmaz'ı bu suçtan 4 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, aynı sanıkları "Cüneyt Yaşar Kılıç'ı gasp etmeye teşebbüs" suçundan da 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme heyeti, Muzaffer Dağdeviren hakkındaki davanın ise ölümü nedeniyle düşürülmesine hükmetti.

İsmail Hakkı Akıncı'yı ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'', ''hürriyeti tahdit'', ''işyerine zarar vermek'', ''ruhsatsız silah taşımak'', ''tehdit'' ve ''sahtecilik'' suçlarından 12 yıl 9 ay 25 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, Muhammed Bayramçavuş'a ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'', ''hürriyeti tahdit'', ''işyerine zarar vermek''ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından 10 yıl 10 ay 25 gün hapis cezası verdi.

Ahmet Dağdeviren'i ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'', ''ruhsatsız silah taşımak'' ve ''sahte kimlik kullanmak'' suçlarından 4 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, diğer 9 sanığı ise benzer suçlardan 10 ay ile 7 yıl 8 ay 15 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum etti.

Bülent Yavuz ve Recep Çoban hakkındaki dava dosyasını yakalanamadıkları için ayıran mahkeme heyeti 21 kişinin de beraatine karar verdi.

Kaynak: AA