Halk Ozanı Kızıltuğ Son Yolculuğuna Uğurlandı

Halk Ozanı Kızıltuğ Son Yolculuğuna Uğurlandı

14.12.2017 14:47 | Son Güncelleme: 14.12.2017 14:47
Halk Ozanı Kızıltuğ Son Yolculuğuna Uğurlandı

Halk ozanı Ali Kızıltuğ, Sivas'ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Halk ozanı Ali Kızıltuğ, Sivas'ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Ankara'da yaklaşık bir yıldır tedavi gördüğü hastanede dün sabah hayatını kaybeden halk ozanı Kızıltuğ'un cenazesi, Çankaya'daki Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından memleketi Sivas'ın Mursal köyüne gönderildi.

Kızıltuğ için bugün öğle vakti köy odası önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Serhat Kızıltuğ, babasının son zamanlarda yürüyemediğini anlatarak, şunları söyledi:

"Kolundan tutup gezdiriyorduk. Bize dedi ki 'Beni birkaç güne morga koyarlar', ben de 'Baba nasıl konuşuyorsun, daha bana sözün var. Mursal'da kuzu keseceksin' dedim. 'İnşallah ama oğlum daha gözüm kesmiyor' dedi. Gece 2 gibi ağırlaştı, yapılan müdahalelere rağmen kurtaramadık. Hakk'ın rahmetine kavuştu. Ankara'da büyük bir tören düzenlendi, şimdi de köyümüze getirdik. Burada babamıza son görevimizi yapacağız. Sivasımızın Divriğimizin, Mursalımızın, Türkiyemizin başı sağ olsun. Halka mal olmuş bir halk ozanıydı. İnsan ayırımı yapmazdı. Bize vasiyeti 'eğer ben ölürsem köyüme götürün sevenlerim oraya da gelir hiç değilse Divriği'ye, Mursal'a bir katkım olur' dedi. Tamam baba dedik, dediği yere de getirdik."

"Babam ölmedi yaşayacak"

Ozanın diğer oğlu Mustafa Kızıltuğ ise "Baba ocağına, doğduğu, büyüdüğü topraklara getirdik. Daha önce getirmek istiyorduk ama felek koymadı. Babam ölmedi yaşayacak. Sevenlerinin duygusuyla, sevgisiyle, aşkıyla, türküleri susmayacak. Sevenleri onu yalnız bırakmayacak. Benim babamdı ama sevenlerinin dostuydu, arkadaşıydı." dedi.

Sivas Valisi Davut Gül de Türkiye'nin büyük bir değerini kaybettiğine dikkati çekti.

Her canlının ölümü tadacağını dile getiren Gül, "Önemli olan kalıcı izler bırakmak. Ozanımızla buraya ilk tayin olduğumuzda tanıştırmışlardı. Bize şiir okudu, türkü okumuştu. Daha öncesinde de çocukluğumuzda rahmetli babam evde Ali Kızıltuğ dinlerdi hep, oradan biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Ailesinin sevenlerinin başı sağ olsun." diye konuştu.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ise "Ali ağabeyimizi Hakk'a uğurlamak için bir araya geldik. 50. sanat yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının Sivas'taki vefa töreninde plaket takdim ederken 'Ali abi senin o dağlardan çok alacağın var ama bizim de sende çok alacağımız var. İnşallah sağlıklı uzun ömür diliyorum ve bu uzun ömürde de bizlere üretmeye, türkülerini söylemeye devam edersin, sizden çok alacağımız var. Bizi yalnız bırakmayın' demiştim." ifadelerini kullandı.

Vasiyeti yerine getirildi

Daha sonra Alevi dedesinin yaptırdığı duanın ardından Ali Kızıltuğ'un cenazesi vasiyeti üzerine, "Abaranın Kaşı" mevkisinde toprağa verildi. Cenazenin defni sırasında eşi Fatma, kızları Gülşen ve Sakine Kızıltuğ fenalık geçirdi.

Sevenleri Kızıltuğ'un mezarının üzerine fotoğrafını koyarak, karanfil bıraktı.

Cenaze törenine, Kızıltuğ'un ailesi ve yakınları ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, arkadaşları, sevenleri ve sanatçılar katıldı.

1944 yılında Mursal köyünde dünyaya gelen Kızıltuğ, 1958 yılından bu yana bağlama çalıyordu. 1969'da "Asrı Gurbet Harap Etmiş Köyümü" isimli ilk plağını çıkaran ve bu tarihten itibaren sadece kendi eserlerini seslendiren halk ozanının bugüne kadar 103 plak ve 87 albümü yayınlandı. Yaklaşık 2 bin 160 eser üreten Ali Kızıltuğ'un ayrıca "Baykuşlara Kalan Köy" ve "Sorma Efendim" isminde iki kitabı bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title