Halepçe Katliamının 27. Yılı

Halepçe Katliamının 27. Yılı

Halepçe Belediye Başkanı Hıdır Kerim Muhammed, "Halepçe'de, Halepçe etrafındaki insanlığı yer yüzünden silmeye çalıştılar.

Halepçe Katliamının 27. Yılı

Halepçe Belediye Başkanı Hıdır Kerim Muhammed, "Halepçe'de, Halepçe etrafındaki insanlığı yer yüzünden silmeye çalıştılar. Büyük bir katliam yapıldı. Çoluk çocuk, kadın erkek demeksizin her kesimden insanı öldürdüler ama görüldüğü gibi Halepçe dimdik ayaktadır. Yaşam her şeye rağmen devam ediyor" dedi.

Halepçe katliamının 27. yılı dolayısıyla Yeşilyurt Belediyesi ve Meşale Derneği Malatya Şubesi tarafından Malatya Belediye Konferans Salonu'nda panel düzenlendi.,

Panelin moderatörlüğünü yapan TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, 27 yıl önce yaşanan bir acıyı yad etmek, o acının üzerine sinmiş derin kin ve acıdan bir an olsun arınmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Halepçe Belediye Başkanı Muhammed de Halepçe'den Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar güç sahibi olanların Halepçe'ye odaklandığını ve Halepçe'de işlenen katliamın insanlık tarihi boyunca unutulmayacağını ifade etti.

İnsanca yaşamak istediklerini belirten Muhammed, "İran, Irak savaşını başlattılar. Diğer taraftan Halepçe'de, Halepçe etrafındaki insanlığı yer yüzünden silmeye çalıştılar. Büyük bir katliam yapıldı. Çoluk çocuk, kadın erkek demeksizin her kesimden insanı öldürdüler ama görüldüğü gibi Halepçe dimdik ayaktadır. Yaşam her şeye rağmen devam ediyor" diye konuştu.

Muhammed, Halepçe'ye saldıranların Halepçe'yi iktisadi, ilmi, kültürel ve diğer hayati platformlarda ortadan kaldırmaya çalıştıklarını, bunu başaramadıklarını, bundan sonra da başaramayacaklarını söyledi.

 Barışın insanlığın onuru olduğunu dile getiren Muhammed, "Amerika'da, Rusya'da, Avusturalya'da, Japonya'da, Avrupa'da onlar her gün teknolojide ilerlerken maalesef biz Ortadoğu coğrafyasında yaşayan insanlar birbirimizi katlediyor, birbirimizi öldürüyoruz. Onlar da kanlarımız üzerine kendilerine bina inşa ediyorlar. Bu coğrafyanın insanları olarak çok acılar çektik. Bu acıları da Türk, Kürt, Laz, Arap, Çerkez Sünni, Şii demeksizin ancak gönül birliğiyle bertaraf edebiliriz" ifadesini kullandı.

Muhammed, katliamlardan sonra insanları bir araya getirecek tek unsurun barış olduğunu dile getirerek, "Biz hiçbir zaman için husumet beslemedik. Acılarımız çok büyüktü ama intikamcı değiliz. Biz elimizi uzatıyoruz, Türklere, Kürtlere, Araplara, Acemlere her kesime ve herkesi bu barışa davet ediyoruz. Kavgaların hiç kimseye bir faydası olamadığı gibi yarın ahirette de bunun hesabı çok çetin olacak" şeklinde konuştu.

Gazeteci-yazar Orhan Miroğlu da Halepçe'ye kimyasal silahlarla yapılan saldırıda yedi bine yakın insanın hayatını kaybettiğini ifade etti.

Miroğlu, çocukların atılan kimyasal silahları elma kokusuna benzeterek evlerini terk ettiklerini, birçok çoğunun kapı ve pencere diplerinde hayatını kaybettiğini, bu katliamlarının acısının hala devam ettiğini söyledi.

Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da bugün yeni bir neslin inşasından ve yer yüzünde adaletin tesisinden bahsettiklerini belirtti.

Yazar ve Araştırmacı Muhsin Kızılkaya ise çözüm sürecinde çok iyi bir ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Yeşilyurt Belediyesi tarafından konuşmacılara üzerinde Arapça elif ve vav harfi olan tablo hediye edildi.

Panele, Halepçe'den gelen sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Panelin sonunda Halepçe Belediye Başkanı Hıdır Kerim Muhammed ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kardeş belediye protokolünü imzaladı.

Kaynak: AA