Halep'teki Çatışmalar - Fransa Cumhurbaşkanı Hollande

Halep'teki Çatışmalar - Fransa Cumhurbaşkanı Hollande

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Halep'teki ateşkesin uzatılması için Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte elinden gelen çabayı göstereceğini bildirdi,Hollande, Suriye'de sıcak çatışma bölgelerinde mağdurların yardımına koşan "Beyaz Kasklılar"ın temsilcilerini Elysee Sarayı'nda kabul etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Halep'teki ateşkesin uzatılması için Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte elinden gelen çabayı göstereceğini bildirdi,

Hollande, Suriye'de sıcak çatışma bölgelerinde mağdurların yardımına koşan "Beyaz Kasklılar"ın temsilcilerini Elysee Sarayı'nda kabul etti.

Hollanda kabulde yaptığı konuşmada, Merkel ile birlikte ateşkesin uzatılması için elinden gelen çabayı göstereceğini, ülkesinin Rusya başta olmak üzere Şam rejiminin destekçileri üzerinde baskı kurmak için bütün yolları deneyeceğini ifade ederek, "Halep'te ve Suriye'nin önemli bir kısmında Şam rejimi ve destekçilerinin aralıksız bombardımanları kabul edilemez ve hoş görülemez." diye konuştu.

Fransa'nın Avrupa ve uluslararası camiayı bu konuda seferber etmek için bütün imkanlarını kullanacağını belirten Hollande, "Halep'te utancı veya onuru paylaşmak artık uluslararası camianın elinde." dedi.

Toplantıda Hollande'dan sonra konuşan "Beyaz Kasklılar"ın sözcüsü Rahed Al Saleh ise Suriye'de özellikle Halep'te kuşatma sürerken, uluslararası toplumu ve AB'yi sessiz kalmakla suçladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının bir an evvel uygulanması gerektiğinin altını çizen Al Saleh, Halep'te giderek kötüleşen duruma acilen bir çözüm bulunması gerektiğinini kaydetti. Al Saleh, her gün devamlı saldırıya uğradıklarını ama uluslararası toplumun bu trajedi karşısında kılını bile kıpırdatmadığını dile getirirken "Halep gözler önünde gidiyor ama hala cesur bir adım atılmış değil." ifadelerini kullandı.

Halep Sivil Komite Başkanı Agi Hasan Brita ise Halep'teki sorunu çözmeye yönelik vaat edilenlerin bir türlü yerine getirilmediğini belirterek, "Halep için çok söz verildi ama harekete hiçbir zaman geçilmedi." dedi. Brita, özellikle Avrupa Birliği'ne harekete geçme çağrısında bulundu. ?

Hollande ve Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile "Normandiya Formatı"nda bu akşam Berlin'de, Ukrayna krizinin çözümü konusunda düzenlenecek zirveye katılacak. Bu zirvenin ardından Hollande, Putin ve Merkel'in Halep'teki ateşkesin uzatılması ile ilgili ayrı bir toplantı yapması bekleniyor. (Kameraman Emine Urer)