Halep: Bakan Şener'in Suriye Temasları

Halep: Bakan Şener'in Suriye Temasları

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Suriye ile Son 3 Yıl İçerisinde Çeşitli Anlaşmalar Yaparak Ticaret Hacmini Artırdıklarını Belirterek, "Yapılan Anlaşmalarla, 2007 Yılında Suriye Malları Sıfır Gümrükle Türkiye'ye Girecek" Dedi.

Halep: Bakan Şener'in Suriye Temasları

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Suriye ile son 3 yıl içerisinde çeşitli anlaşmalar yaparak ticaret hacmini artırdıklarını belirterek, "Yapılan anlaşmalarla, 2007 yılında Suriye malları sıfır gümrükle Türkiye'ye girecek" dedi.

4 günlük çalışma ziyareti sebebiyle Suriye'de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ziyaretinin 2. gününde Halep'e geçti. Uluslararası Halep Havaalanı'nda Halep Valisi Tamer El Haccı ve beraberindeki heyet tarafından karşılanan Bakan Şener, Suriye ve Türkiye Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından 2 yıldır Halep-Kilis ve Gaziantep illeri arasında bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi için yapılan çalışmalarla ilgili toplantıya katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Halep Valisi Haccı, Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin gün geçtikçe artığını belirterek, "2 ülke arasında yapılan anlaşmalara her geçen gün bir yenisi eklendi. Son olarak, Halep-Kilis ve Gaziantep arasında bölgesel işbirliği konusunda çalışma yaptık. Halep, Ortadoğu'ya açılan penceredir. Halep'te Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hızla büyüyor. Her geçen gün Türkiye ile ticaret hacmimiz artıyor" dedi.

Suriye Devlet Bakanı Curatlı ise, "Türkiye ile ekonomik işbirliğimizi geliştiriyoruz. Önümüzdeki yıl ticaret hacmimizin 2 milyar doları bulmasını bekliyoruz. Türk heyetini Suriye'de ağırlamaktan onur duyuyoruz. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in talimatları ile başlayan ilişkilerimizin geldiği noktadan memnunuz. Bundan sonra daha da gelişmesi için çalışacağız. Suriye Devleti bir çok yeni kanun çıkararak sanayicinin önünü açmaya çalışmaktadır. Son olarak gümrük mevzuatında köklü değişiklik yaptık. Dini, kültürü bir olan iki ülkenin ticaret yapmasından doğal bir şey olamaz" diye konuştu.

Dün Suriye Devlet Başkanı Esad ile biraraya geldiklerini belirten Bakan Şener de, "Suriye ile ticaretimizi nasıl geliştireceğimizi araştırıyoruz. Suriye ile son 3 yıl içerisinde çeşitli anlaşmalar yaparak ticaret hacmini arttırdık. Yapılan anlaşmalarla, 2007 yılında Suriye malları sıfır gümrük ile Türkiye'ye girecek. Dünya ticareti 9 trilyon dolar, İslam Örgütü Üyesi 57 Müslüman ülkenin ticaret hacmi ise 770 milyar dolar. Birbirleri ile yaptıkları ticaret hacmi 100 milyar dolardır. İslam Örgütü üyelerinin yaptığı ticaret, dünya ticaretinin zekatları kadardır" ifadelerini kullandı. Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için iki tarafta da güçlü bir irade olduğunu vurgulayan Şener, "Bu irade çok sayıda anlaşmayı getirmiştir. Turizmde, gümrüklerde, çeşitli anlaşmalarla bir yere gelindi. Bu yetmez, ülkeler dostluk kurdukça ilişki kurdukça, ticaret yaptıkça ekonomileri gelişmektedir. Halep-Kilis ve Gaziantep Bölgesel İşbirliği Anlaşması ile her iki taraf da 10 milyon dolar alacak. Bu paralar projeler karşılığında ödenecektir" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra 2 yıldır devam eden Halep-Kilis ve Gaziantep illeri arasında Bölgesel İşbirliği protokolü, Türk ve Suriyeli bakanların hazır bulunduğu ortamda Halep Valisi Haccı ile DPT Müsteşar Yardımcısı Lütfi Elvan tarafından imzalandı. Bakan Şener ve beraberindekiler, Cuma Namazı sonrası Halep'in tarihi ve turistik yörelerini gezdikten sonra Halep Valisi tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı. Bakan Şener ve beraberindekiler, daha sonra Kilis'e hareket etti.

Bakan Şener'in Suriye gezisine Şam Büyükelçisi Halit Çevik, Kilis Milletvekili Hasan Kara, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Özçiloğlu, AK Parti Kilis İl Başkanı Ahmet Salih Dal, DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, BDDK Başkan Yardımcısı Mustafa Korhan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Hülya Kamahlı, Başbakanlık Müşaviri Kenan Işık, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, Dış Ticaret Müsteşarlığı Dair Başkanı Ali Arif Sakallıoğlu'undan oluşan 26 kişilik heyet eşlik etti.