Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük

Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük

Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük
CHA - Haberler | Güncel

Prof.Dr.Yusuf Şevki Hakyemez, "Giresun'da aslında tam da istediğimiz gibi bir toplantı oldu." dedi.

Akil İnsanlar Grubu Karadeniz Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, "Giresun'da aslında tam da istediğimiz gibi bir toplantı oldu." dedi. Çözümün iktidar partisi meselesi olmladığını vurgulayan Hakyemez, şöyle devam etti: "63 kişilik heyette yer alan insanlar da iktidar partisine mensup değiller ama süreci destekliyorlar. Bunu böyle bilmek lazım. Genel anlamda Giresun'da farklı düşünceler olsa da sürecin desteklendiğini gördük."

Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Bendevi Palandöken, Fatma Benli ve Yıldıray Oğur'dan oluşan heyete eşlik eden Giresunlu kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu önderleri Aksu Mahallesindeki bir düğün salonunda bir araya geldi. Heyet üyelerinin konuşmalarının ardından görüşlerin dile getirildiği toplantı daha sonra kapanış konuşmalarıyla sona erdi. Toplantı sonunda Giresun programıyla alakalı görüşlerini dile getiren heyet başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Giresun'da aslında tam da istediğimiz gibi bir toplantı oldu. Biz toplantıda sadece bir tür görüşün ifade edilmesini istemiyoruz. Süreci hem eleştiren hem de olumlu bulanların görüşlerini, ama detaylandırarak anlatmalarını istiyoruz. Bir kaç klişe laf söyleyenler oldu. Onun dışındakiler detaylı değerlendirmeler yaptılar, hem lehte hem de aleyhte. İşte biz de bu biçimde toplantılar hedefliyorduk. ve kanaatimizce Giresun'u ziyadesiyle yansıtan bir toplantıydı. İyi oldu. Karadeniz Bölgesindeki on beşinci ilimizdi. Diğer illerde de bunu yapmaya çalışıyorduk. Ama buradaki daha mükemmel oldu diyebiliriz." dedi.

Akil İnsanlar Heyeti olarak süreci desteklediklerinin altını çizen Hakyemez, "Sabırlı olmak gerekiyor. Her iki kesimi de dinlemek gerekiyor. Dolayısıyla biz dinlemek istediğimiz için, dinleyebilecek kişiler geldi buraya. Protesto edenler dışarıdaydı. Ama demokratik ve medeni bir şekilde protestolarını yaptılar. Bundan da bir rahatsızlık duymuyoruz. Ama Sinop ve Samsun'daki programlarımız BDP'ilere yönelik farklı bir provokasyona doğru gidiyordu. Biz zaten böyle şeylerin olmasını hiç bir zaman arzulamıyoruz. Tam tersine medeni bir şekilde her insanı dinlemek istiyoruz. Dolayısıyla böyle konuşmak isteyip de giremeyen veya burada söz alıp da kendisine söz verilmeyen hiç kimse yoktu." diye konuştu.

Giresun'dan, sürecin desteklendiğine dair bir izlenim edindiğini sözlerine ekleyen Hakyemez, "Sürece ilişkin endişeleri olanlar da terörün durması yönünde hemfikir. Fakat kendilerine göre çözümleri biraz daha farklı. veya iktidar partisinin bu süreci başlatmış olması dolayısıyla kuşkuyla bakanlar var. Bunlardan insanların sıyrılması lazım. Çünkü bu bir iktidar partisi meselesi değildir. 63 kişilik heyette yer alan insanlar da iktidar partisine mensup değiller ama süreci destekliyorlar. Bunu böyle bilmek lazım. Genel anlamda Giresun'da farklı düşüncelerde olunsa da sürecin desteklendiğini gördük." şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Vali Dursun Ali Şahin'i makamında ziyaret eden heyet daha sonra şehit aileleri ile birlikte basına kapalı olarak sohbet etti.

Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük
Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük
Hakyemez:Giresun'da Sürecin Desteklendiğini Gördük

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title