HAKPAR'dan Anadilde Eğitim'e Destek

HAKPAR'dan Anadilde Eğitim'e Destek

HAKPAR'da Anadilde Eğitime Destek Amacıyla, Diyarbakır'da İmza Kampanyası Başlattı

HAKPAR'dan Anadilde Eğitim'e Destek

HAK ve Özgürlükler Partisi'nde anadilde eğitime destek amacıyla, Diyarbakır'da imza kampanyası başlattı. Toplanacak imzalar, TBMM başta olmak üzere, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve UNESCO'ya verilecek.

HAKPAR üyesi yaklaşık 10 kişi, bugün Diyarbakır Sanat Sokağı girişinde bir araya gelerek, anadilde eğitime destek amacıyla imza kampanyası başlattı.

Kampanya başlangıcından önce kürtçe bir konuşma yapan HAKPAR İl Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Karakeçi, Türkiye'nin ittihat ve terakki zihniyeti ile hareket ettiğini ileri sürerek, "Çok uluslu bir coğrafyada, zorla tek ulus yaratma projesini uygulamakta, bu çerçevede Türk'ten ve Türkçe'den başka halklara, onların dillerine, kültürlerine yasaklar getirmektedir. İnsan hakları ve çocuk hakları evrensel bildirgelerinde yer alan, 'anadilde eğitim' hakkına da sırf Kürtçe'den duyulan korku nedeniyle çekince koyulmaktadır. Bu çağdışı bir tutumdur. Parti olarak, anadilde eğitim hakkını savunuyoruz. Devletin bir an önce uluslararası sözleşmelere koyduğu çekinceleri kaldırmasını, Anayasa'da ve çeşitli yasalarda yeralan yasakçı maddeleri değiştirmesini, anadilde eğitim olanağı sağlamasını istiyoruz. Halkımızı, TBMM, Avrupa Birliği'ne, Birleşmiş Milletler ve UNESCO'ya verilmek üzere hazırlanan ortak metne destek olmaya ve imza vermeye çağırıyoruz" dedi.

HAKPAR üyeleri, ellerindeki Kürtçe dövizlerle yoldan geçenleri imza kampanyasına destek vermeye çağırdı. Yaklaşık 10 HAKPAR üyesinin başlattığı imza kampanyasını, yaklaşık 15 sivil polis memuru da takip etti.