Hakkari Valiliği'nden 400 Aileye Set Üstü Ocak ve Tüp Yardımı

Hakkari Valiliği'nden 400 Aileye Set Üstü Ocak ve Tüp Yardımı

Hakkari Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (Sydv) Tarafından Başlatılan Proje Kapsamında Sosyo Ekonomik ve Terör Olayları Nedeniyle Köylerinden Göç Eden 400 Aileye Set Üstü Ocak ve Tüp Yardımı Yapıldı.

Hakkari Valiliği'nden 400 Aileye Set Üstü Ocak ve Tüp Yardımı

Hakkari Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından başlatılan proje kapsamında sosyo ekonomik ve terör olayları nedeniyle köylerinden göç eden 400 aileye set üstü ocak ve tüp yardımı yapıldı.

Valilik binasında düzenlenen törene Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Vali Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen, Aygaz Doğu Anadolu bölge Satış Müdürü Hakan Ceylan, Tüplügaz Pazarlama Yöneticisi Oğuz Akyıldız, Aygaz Hakkari Bayii yetkilisi Fahri Tansu ile yardım alacak aileler katıldı. Törende bir konuşma yapan Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, fakir ve mağdur olan vatandaşlara SYDV aracılığıyla birçok hizmet götürdüklerini belirtti. Ellerindeki kaynakların kısıtlı ve sınırlı olması nedeniyle zaman zaman gönüllü kuruluşların yardımlarını talep ettiklerini belirten Vali Nasuhbeyoğlu, "Yaklaşık 1 ay önce acaba ilimizde kaç ailenin set üstü ocağı yok diye düşünerek böyle bir proje hazırladık. Bu bağlamda dar gelirli ailelere destek verilmesi için il sınırlarımız içerisinde faaliyet gösteren LPG firmalarının adreslerine birer mektup yazdık. Mektubumuzun ilk cevabı Aygaz firmasından geldi. Geçen sene ilimizde yaptığımız çok önemli bir çalışma yapmıştık. Sosyo ekonomik ve terör olayları nedeniyle köylerinden göç eden 28 bin insanımız var. Bu insanlarımız il merkezi ve ilçelerimizde misafirlerimizdir. Bunları en iyi şekilde barındırmak bizim düşünce ve yaşam biçimimizdir. 28 bin vatandaşımız yaklaşık 6 bine yakın aile ediyor. Hazırladığımız proje ile 800 tane set üstü ocak ve tüp temin ettik. İlk etapta 400 aileye yardımda bulunacağız. Ormanlarımız çok sınırlı ve kıt. Dünyanın şu anda en kıt kaynakları arasında içilebilir sağlıklı su ile ormanlar ve ağaç çok büyük önem arz ediyor. Bu proje bütün Türkiye'de yaygınlaştırılıp devletimizin de desteği alınırsa vatandaşımız bundan çok faydalanır. Ülkemizde kıt olan orman varlığımızın korunması için bu projeyi en ücra köşelere kadar da ulaştırırsak ormanlarımızın zayi olmasını önlemenin yanında gelişmesini ve daha çok orman sahibi olmayı da sağlamış oluruz. Bu projemize destek veren Aygaz firmamızın yetkililerine teşekkür ederim" dedi.

Aygaz Doğu Anadolu Bölge Satış Müdürü Hakan Ceylan ise kuruluşlarından bu yana Türk ekonomisine katkıda bulunmaya çalışan bir firma olduklarını belirterek, "Ülkedeki bin 500'e aşkın bayileri vasıtasıyla her gün 150 bin eve sadece tüp değil, aynı zamanda huzur, mutluluk ve güvende taşımaya çalışıtoruz. Türk halkının sadece iyi günlerinde değil, yardıma ihtiyaç duyduğu günlerde de yanında olmayı prensip edinmiş bir şirketiz" diye konuştu.

Daha sonra Vali Nasuhbeyoğlu, Hakan Ceylan'a desteklerinden dolayı bir teşekkür belgesi ile içinde ters lale çiçeği maketi bulunan bir plaket hediye etti. Vali ve beraberindekiler daha sonra temsili birkaç aileye set üstü ocak ve tüp verdi. Diğer ailelerin malzemelerinin ise Aygaz bayii firması tarafından evlerine götürülerek teslim edileceği bildirildi. Proje kapsamında, il merkezinde 200, Şemdinli ilçesinde 150, Çukurca ilçesinde ise 50 olmak üzere toplam 400 aileye set üstü ocak ve tüp dağıtılacağı bildirildi.

Bu arada projenin geliştirilmesindeki amacın terör ve çeşitli sebeplerle köylerinden göç ederek, il ve ilçe merkezlerine yerleşen dar gelirli ailelere destek sağlamak ve yörede son derece kısıtlı olan orman varlığının yakıt olarak kullanımının önüne geçmek suretiyle çevre oluşumuna katkı sağlamak olduğu bildirildi.

(FT-FT-MEF-Y)