Hakkari: Tümikom Genel Başkanı Hakkari' de

Hakkari: Tümikom Genel Başkanı Hakkari' de

Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komitesi Derneği (Tümikom) Genel Başkanı Mustafa Durna Hakkari'de Düzenlenen Toplantıda Faaliyetleri Hakkında Bilgi Verdikten Sonra Gönüllü Üye ve Temsilcileri Kamuoyuna Tanıttı.

Hakkari: Tümikom Genel Başkanı Hakkari' de

Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komitesi Derneği (TÜMİKOM) Genel Başkanı Mustafa Durna Hakkari'de düzenlenen toplantıda faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra gönüllü üye ve temsilcileri kamuoyuna tanıttı.

Hakkari TÜMİKOM Derneği Gönüllü Temsilcisi Necip Çapraz'ın organizatörlüğünde Kayacan Caddesi üzerinde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) salonunda akşam saatlerinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya TÜMİKOM Derneği Genel Başkanı Mustafa Durna, Yönetim Kurulu üyesi Fazıl Gürcan, Hakkari Temsilcisi Necip Çapraz, Belediye Başkan Yardımcısı Zübeyir Kızılkaya, Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Çallı, Kızılay Derneği Hakkari Şubesi Başkanı Fadıl Alçiçek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkan Yardımcısı Ahmet Korkmaz ile yerel gazetecilerin temsilcileriyle bazı vatandaşlar katıldı.

Toplantıya başkanlık eden Genel Başkanı Mustafa Durna, 81 ilin 34'ünde örgütlenmesini gerçekleştiren TÜMİKOM, 35. Gönüllü Temsilciliği'ni Hakkari'de oluşturduğunu söyledi. Türkiye genelinde başlattıkları yerelde milletvekillerinin izlenmesini, seçmen-vekil buluşmasını sağlamayı, seçmen-vekil arasında olması gereken karşılıklı iletişim ve etkileşimi sürekli kılmayı Hakkari'de de hedeflediklerini anlatan Durna, ilde gerçekleştirmeyi düşündükleri bu çalışma için yapacakları somut önerilerin, özelde Hakkari, genel anlamda da Türkiye demokrasisi ve seçmen hareketine çok büyük katkı sağlayacağına olan inancılarının tam olduğunu belirtti.

Durna, "Bir seçmen hareketi olarak TÜMİKOM, siyasetin hukuksal zeminde ve etik kurallara bağlı yürütülebilmesi, toplumsal yaşamda seçmen ve parlamento iradesinin belirleyici olması, kalıcı ve sürdürülebilir bir demokrasi için çalışmaktadır. TÜMİKOM toplumsal hafızayı canlı tutup, seçmene verilen sözleri unutmadan ve unutturmadan, seçmenleri seçtikleri hakkında bilgilendirmeyi, yayınladığı raporlarla seçmenlik bilinci ve görüşü oluşmasına katkı yapmayı amaçlamaktadır. TÜMİKOM yayınladığı raporlarla Türkiye ve dünyada bir ilke imza atmış, Türkiye ve dünya seçmenlerine tek tek milletvekillerinin olduğu kadar, istenirse tüm bir parlamentonun izlenebileceğini göstermiştir. Gönüllü üyelerimizle milletvekillerinin mal varlığı başta olmak üzere verdiği vaatleri yerlerine getirip getirmediklerini dair hesap soracağız. Mecliste onları yakın takibe alacağız acaba orada neler yapıyorlar. Bütün milletvekillerinin il il karnelerini çıkartıp çalışmalarına bakacağız" dedi.

Genel Başkan Mustafa Durna, mecliste yapmış oldukları araştırmaların istatistiklerine dayanarak milletvekillerinin karneleri ve öz geçmişleri hakkında bilgi verdi. Durna, AK Parti Hakkari Milletvekillerinden Mustafa Zeydan'ın 8 günlük, Fehmi Öztunç'un ise 7 günlük devamsızlığı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Esat Canan'ın ise 25 günlük devamsızlığı bulunduğunu söyledi.

3 saat süren toplantının sonunda Derneğin Gönüllü Temsilcisi Necip Çapraz'a derneğin rozetini takan Durna, Derneğin Hakkari üyeliğine Gazeteci Engin Önal, Çukurca İlçesi'nden Ahmet Kavak, Yüksekova İlçesi'nden gazeteci Senar Yıldız ve Şemdinli İlçesi'nden Muharrem Tekin'nin olmak üzere 5 kişinin seçildiğini söyledi.

Kaynak: İHA