Hakkari: Hakkari Valiliği'nden Kış Önlemleri

Hakkari: Hakkari Valiliği'nden Kış Önlemleri

Hakkari Valiliği, İlde Yaşanan Ağır Kış Şartları Nedeniyle Bir Dizi Tedbir Alındığını Duyurdu.

Hakkari: Hakkari Valiliği'nden Kış Önlemleri

Hakkari Valiliği, ilde yaşanan ağır kış şartları nedeniyle bir dizi tedbir alındığını duyurdu.

Valiliğin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kış koşullarında aşırı soğuk, rüzgar, yağmur, sis, kar ve buz, trafikteki araçların sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Özelikle karlı ve fırtınalı havalarda zorunlu olmadıkça araç kullanılmamalı, yola mümkünse çıkılmamalı, eğer yola çıkmak zorunlu ise toplu taşıma araçları tercih edilmeli ve aracın yol yüzeyini daha iyi kavrayabilmesi ve güvenli bir sürüş emniyeti için mutlaka araçlarda kış tipi lastikler kullanılmalıdır" denildi.

Araçlarda mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulması, karlı ve buzlu yollarda güvenlik için zincir takılması gerektiği belirtilen açıklamada, yola çıkarken her ihtimale karşı araç içersindeki yolcu sayısı miktarınca yeterli battaniye ve gıda maddeleri bulundurulması gerektiği kaydedildi. Açıklamada, "Normal hava şartlarında iki araç arasında bulunması gereken güvenli takip mesafesi ağır kış şartlarında iki katına çıkartılmalı, özellikle yol buzlu ise takip mesafesi daha da arttırılmalıdır. Karayolunda güneş almayan veya az kullanılan alanların diğer kesimlerden daha önce donmaya başladığı unutulmamalı, bu gibi noktalara yaklaşırken frene aniden basılmamalı, aracın hızı yavaş yavaş azaltılmalı ve taşıt olabildiğince kontrolümüzde tutulmaya çalışılmalıdır. Şehir içersindeki eğimli yollardan kaçınılarak, düz ve trafik akışının daha yoğun olduğu yollar tercih edilmelidir. Beklenmeyen durumlara karşı tedbir amacıyla düşük vitesle araç kullanılmamalıdır. Araç varış istikametindeki en uygun alana park edilmeli, mümkünse kalan mesafe için yaya yürüyüşü tercih edilmelidir. Aracın kara veya çamura saplanarak ilerleyememesi durumunda, aracın tekerleklerine yol açmak için hafifçe ileri geri yapılmalı ve giderek bu mesafe artırılmalıdır. Tekerleklerin kaymaması ve zemininin oymaması için fazla güç kullanılmamalı, eğer başarılı olunmaz ise tekerleklerin önüne kum vb. maddeler dökülmeli veya paspas serilmelidir. Araçla karda mahsur kalınması veya aracın dışarıda park halindeyken kara gömülmesi durumunda aracın ön veya arkasında güvenli mesafede iki ışıldak yakılmalı, araç tekrar çalıştırılmadan önce karın egzoz borusunun kapatılmamış olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü aracın egzoz borusunun karla kaplanması durumunda, aracın içine egzoz gazı dolabilmekte ve buna bağlı olarak karbonmonoksit zehirlenmesi sebebiyle araç içinde bulunan kişilerın hastalanması veya ölümü söz konusu olabilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

"Sisli havalarda yol yüzeyi kayganlaştığı için aracın fren mesafesi uzamaktadır. Bu nedenle öndeki araç ile arkadaki takip mesafesi her zamankinden daha uzun tutulmalıdır" denilen açıklamada, "Kullanılacak yol güzergahı şehirlerarası ise yol bilgileri için ilgili telefonlar aranarak yol hakkında bilgi alınmalıdır. Hakkari ili girişinde bulunan Depin Polis Noktası 24 saat halkımızın hizmetinde olup, Van ve Şırnak yoluna ait bilgiler, görevliler tarafından sürücülerimize verilmektedir. Ayrıca mevsim şartları eğer yolculuğa müsait etmiyor ise buradaki görevlilerimiz, sürücülerimizi ve beraberindekileri hava şartları ve yol durumu uygun hale gelinceye kadar misafir edeceklerdir. Ayrıca bu hizmetler Hakkari-Çukurca ve Hakkari-Van istikametlerinde bulunan Jandarma Karakol görevlilerimizce de sürücülerimize verilmektedir. Hakkari-Şırnak, Hakkari-Van Karayolu üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde seyehat esnasında mevsim şartlarından dolayı zorluk çeken sürücü ve yolcularımız misafir edileceklerdir. Seyehatleri sırasında mahsur kalan sürücü ve yolcularımızın, yerlerini belirtmek suretiyle 155-156 telefonlarından yardım istemeleri halinde kendilerine her türlü yardım yapılacak olup bu hizmet 24 saat kesintisiz sürdürülmektedir" ifadeleri kaydedildi.

Kaynak: İHA