Hakkari: Hakkari'de Özel Güvenlik Görevlisi Kura Çekimi

Hakkari: Hakkari'de Özel Güvenlik Görevlisi Kura Çekimi

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Tedaş) Tarafından Vedaş Hakkari İl Müessesi Müdürlüğü'nde Çalıştırılacak Özel Güvenlik Görevlileri, Çekilen Kurayla Belirlenirken, Alınacak 45 Görevli İçin 340 Kişi Müracaat Etti.

Hakkari: Hakkari'de Özel Güvenlik Görevlisi Kura Çekimi

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) tarafından VEDAŞ Hakkari İl Müessesi Müdürlüğü'nde çalıştırılacak özel güvenlik görevlileri, çekilen kurayla belirlenirken, alınacak 45 görevli için 340 kişi müracaat etti.

Hakkari'deki kura çekimi, bugün Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Hakkari İl Müessesi Müdürlüğü yemekhane salonunda yapıldı. Özel güvenlik elamanı olarak TEDAŞ'ta çalıştırılmak üzere Yeni Yıl Özel Güvenlik Limited Şirketi'ne başvuruda bulunan 340 kişi kura çekimine 1 saat kala VEDAŞ Hakkari İl Müessesesi'nin önünde toplanarak beklemeye başladı. Kura çekimi öncesinde toplanan vatandaşlara yönelik bir konuşma yapan Yeni Yıl Özel Güvenlik Limited Şirketi sahibi Servet Yenitürk, 4 Ağustos 2006 tarihinde VEDAŞ'ta çalıştırılmak üzere alınacak 45 güvenlik görevlisinin ihalesini kendilerinde kaldığını belirterek, kendi şirketinden sertifika ve çalışma izin kartını alan kişileri işe almaları gerektiğini, ancak bunu yapmayarak bütün şirketlerden kendilerine gelen ve şartları tutan herkesin müracaatını kabul ettiklerini belirtti. Bazı vatandaşların il dışında bulunmaları sebebiyle müracaatlarını telefonla aldıklarını belirten Yenitürk, kura sonucunda şartları tutmayanları eleyeceklerini ifade etti.

Yapılan konuşmanın ardından şirket yetkilileri kura çekiminin yapılacağı yemekhane salonuna geçti. Çekimin yapılacağı sırada Yeni Yıl Özel Güvenlik Limited şirketi sahibi Servet Yenitürk'ü telefonla arayan Şemdinli Kaymakamı Altuğ Çağlar, kendi ilçesinde işe alınacakların ayrı bir kuraya tabi tutulmasını istediği bildirildi. Şirket sahibi Servet Yenitürk, telefonun diğer ucunda bulunan Kaymakam Altuğ Çağlar'a bu saatten sonra hiçbir şey yapamayacağını ifade etti.

Telefon görüşmesinin ardından Yenitürk, basın mensuplarına Şemdinli Kaymakamı'nın kendisinden il ve ilçelerden kuraya katılanların çekimini ayrı yapmalarını istediğini, kendisinin ise bu saatten sonra böyle bir şey yapmayacağını belirttiğini ifade etti. Kaymakamın makul bir öneride bulunduğunu belirten Yenitürk, ancak bu önerinin kendilerine 10 gün öncesinden söylenmesi halinde böyle bir uygulama yapabileceklerini şu anda bir şey yapamayacaklarını bildirdi.

AK Parti Şemdinli İlçe Başkanı Tahir Saklı, şirket yetkilisi ile Kaymakam Altuğ Çağlar'ın telefonda görüştükleri konuyu kendisinin daha önce önerdiği, il ve ilçelerden kuraya katılanların kura çekiminin ayrı yapmalarını talep ettiklerini kaydetti.

Yaklaşık 30 dakika süren telefon görüşmesinin ardından kura çekimine geçildi. Valilik başta olmak üzere değişik kurumların kapılarına asılan duyuruda yapılacak kura çekiminin noter ve basın mensupları huzurunda yapılacağı belirtilmişti. Ancak Noter yetkililerinin ilgili firma yetkililerinden yüksek miktarda para talep ettiğinin ileri sürülmesi üzerine 40 kişi arasında yapılan kura çekimi basın mensupları ile Van ve Hakkari VEDAŞ İl Müesseseleri'nde görevli seçilen 4 gözlemci huzurunda yapıldı. Bayanlar ve erkekler olarak iki gurupta yapılan kura çekimi sonrası 1'i bayan olmak üzere toplam 40 kişi TEDAŞ'ta çalışmaya hak kazandı. Kurayla 45 kişinin alınacağı TEDAŞ'a sadece 40 kişi alınırken, diğer 5 kişinin ise Yeni Yıl Özel Güvenlik Limited Şirketi'nin kendi kontenjanı olarak bıraktığı bildirildi.

Kaynak: İHA