Hakkari: Hakkari'de Müşterek Oda Toplantısı

Hakkari: Hakkari'de Müşterek Oda Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayıt Dışı Ekonominin Haksızlığı Doğurduğunu Belirterek, Kayıt Dışı Ekonominin Kayıt Altına Alınması İçin Türkiye'deki Tüm Özel Sektörlerin Başkanı Olarak Büyük Mücadele Verdiğini Söyledi.

Hakkari: Hakkari'de Müşterek Oda Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kayıt dışı ekonominin haksızlığı doğurduğunu belirterek, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için Türkiye'deki tüm özel sektörlerin başkanı olarak büyük mücadele verdiğini söyledi.

Bugün öğle saatlerinde beraberinde bulunan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Hakkari'ye gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra akşam saatlerinde Şenler Oteli'nde düzenlenen Hakkari İli Müşterek Oda Toplantısı'na katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantıda bir konuşma yapan Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen, ilde yapılması planlanan hava alanı ve barajlar ile köye dönüşler, eğitim fakültesinin açılması, barajların yapımı ve sınır ticareti konularına değindi. Sınır ticaretinin artık kalkması gerektiğini belirten Şen, bunun yerine açık pazarların kurulması gerektiğini belirtti. Hakkari'de Zap Vadisi üzerinde yıllardır yapılması hedeflenen barajlar ile Yüksekova İlçesi'nde yapılması planlanan havaalanı yapımının bir türlü gerçekleştirilmediğini belirten Şen, ildeki sorunların çözümü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'dan destek istedi. Esnaflara güçlü bir kredi sağlanması gerektiğini de ifade eden Şen, kredinin sağlanmaması halinde ise birçok esnafın kepenk kapatmak zorunda kalacağını belirtti.

İl Defterdarı Abdullah Kırım ise, ildeki kayıt dışı ekonomiye değinerek, gerçekleştirdikleri hizmetler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, kayıt dışı ekonominin haksızlığı doğurduğunu belirterek, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için Türkiye'deki tüm özel sektörlerin başkanı olarak büyük mücadele verdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin baş savunucusu ve Türkiye'deki tüm özel sektörün başkanı olarak kendisinin, kayıt dışı ekonomiyle büyük mücadeleler verdiğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bunun mücadelesini en başta ben verdim. Çünkü kayıt dışı ekonomi, haksızlığı bizati kendisi doğruyor. Bu haksızlığı doğuran nedenlerden bir tanesinin en çarpıcı örneği, son 21 yılda 1985'ten 2006 yılına kadar yapılan bir çalışmada Avrupa Birliği ve OİSİDİ ülkelerinde en hızlı ve çok vergi artışı olan ülke Türkiye'dir. Türkiye'de ekonomi yüzde 50'ler seviyesine ulaşmışsa bunda muhakkak bir sıkıntı vardır. Ekonomide bir kural vardır. Vergileri ne kadar artırırsan kayıt dışı ve kayıp kaçak da ona paralel o kadar artar. Bu işten en çok rahatsız olan da biziz. Biz üretmeksek, almazsak, satmazsak vergi olur mu? Ya üreteceksin, ya alacaksın ya da satacaksın ki vergi olsun. Bundan en büyük rahatsızlık duyan vergiyi verenler olarak biziz" ifadelerini kullandı.

"ALLAH SİZE MÜTHİŞ BİR COĞRAFYA VERMİŞ"

Kayıtlı ekonomiye geçebilmek ve haksızlığın bitirilmesi için vergi sisteminin yeniden yazılmasına ihtiyaç duyulduğunu savunan Rifat Hisarcıklıoğlu, kurumlar vergisinin 20 yıl önce çıktığını ve 195 kez değiştiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Kayıtlı ekonomiye geçebilmek için hep birlikte haksızlığın da bitirilebilmesi için bu vergi sisteminin yeniden yazılmasına ihtiyaç var. Kurumlar Vergisi 20 yıl önce çıkmış, 195 sefer kurumlar vergisinde değişiklik yapmışız. Böyle bir şey olur mu? Olmaz. Olunca da herkes unutuyor. Kanunlar arasında uyumsuzluk var. Bunların biran önce düzeltilmesi lazım. Vergide reform niteliğini taşıyacak gelişmeler de oldu. Kurumlar Vergisi 30'dan 20'ye düştü. Biz eskiden toplantılarda 'vergiler yüksek' derdik. Çünkü her gelen hükümet vergiyi artırdı. Artırmasın diye söyledik ki akıllarına vergi gelmesin. Esas olan bu sistemin tamamının yeniden yapılanmasıdır. Türkiye'de şirket kuruluşunda yüzde 10 artış varken, Hakkari'de yüzde 42 artmış. Bu çok iyi, bundan da çok memnun oldum. Hakkari'de bankalardaki mevduatın yüzde kaçı krediye dönüşüyor bu çok önemli. 2001 yılında 25 milyon YTL mevduat varken Hakkari'de bunun ancak 400 milyon YTL'si, yani yüzde 17'si krediye dönüşüyormuş. 2005 yılında 25 milyon YTL'den 59 milyon YTL'ye çıkmış, 34 milyon YTL'si ise tekrar esnafa tüccara kredi olarak dönüşmüş ve yüzde 57'ye gelmiş. Allah size müthiş bir coğrafya vermiş. Bu coğrafyayı iyi kullanabilirsek bizim de kalkınmamızın, gelişmemizin yolu burada olacak. Balda en organik ürün Hakkari'de, ceviziniz de meşhur. Hakkari içinde bu işi yaparsak olmaz. Bu ürünleri burada üreteceğiz, Hakkari dışına satacağız. En meşhur iki artistiniz var. Bir de yengeniz var. Her programda eğer Hakkari ile ilgili bir mesele geçirmezse, ben buradan ona telgraf çekerim. Bir sefer balı, bir sefer cevizi, bir sefer kilimi anlattırırım. Kilimden yapılan meşhur yelekleriniz var. Yöresel kıyafet olan şelik şepikleriniz var. Bunu sayın Gülben Ergen'e giydireceksiniz. Diyeceksiniz alın sayın Erdoğan bunu yengemize giydirin, tanıtsın ama doğumdan sonra. Yörenize ait ters lale çiçeğiniz var. Dünyada olmayan bu ters lalenin en çok pazarlandığı yer de Hollanda'dır. Bu sizden başka bir yerde yoksa markalaştırarak dünya piyasalarına ulaştırmak lazım. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı'nız çok şey istedi. Bence en çok isteyeceği bir iki şey, havaalanı olması lazım. Bunu barajlardan önce istemesi gerekiyor. Batıya dünya pazarlarına rahat ulaşım için hava alanına ihtiyacınız var. 1980 yılında Türkiye'deki kayıt dışı şirket sayısı 26 bin iken, bugün 625 bindir. 25 sene önce bütün ülkenin gayri safi milli hasılası 70 milyar dolar iken bugün 360 milyar dolar. Yine kişi başına gelir 25 sene önce bin 500 dolarken, bugün 4 bin 500 dolar. 25 yıl önce ihracatımız 2 milyar 850 milyon dolardır, bunun yüzde 90'ını da doğal üründür" şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu da, ildeki mevcut sorunlara değinerek yöreye ait bal, kilim ve ters lale çiçeğinin markalaşması için çalışmalar içerisinde olduktmeksek, almazsak, satmazsak vergi larını belirtti. Yaklaşık 1 hafta önce Şemdinli İlçesi'nde yaşanan sel felaketine de değinen Vali Nasuhbeyoğlu, "Ancak daha sıkıntılı ve zor günler yaşadık. 1984'lü yıllardan bugüne kadar terör olgusunun yaşadığı süreçte biz sizlerle hep beraber olduk. 1984 yılından bugüne 22 yıldır 40 bin insanımızın hayatına mal olan terörün faturası, sadece sizin vergilerinize dönük faturası 10 milyar doların üzerindedir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Hakkari TSO Başkanı Ahmet Şen ile Belediye Başkan Yardımcısı Bişar Mavigöz, 2005 yılında yüksek vergi ödeyen mükelleflere ödülleri olan plaketlerini verdi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıya işadamları, esnaflar ile kamu kurum ve kuruluş amirleri katıldı. Toplantı sonunda, Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Hakkari'den ayrılarak karayolu ile Van'a geçti.

Kaynak: İHA