Hakkari: Hakkari'de Meyvecilik Projesi Başlatıldı

Hakkari: Hakkari'de Meyvecilik Projesi Başlatıldı

Hakkari: Hakkari'de Meyvecilik Projesi Başlatıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, yöredeki tarım, hayvancılık ve meyveciliğin yeniden canlandırılması için hizmet atağı başlattıklarını bildirdi.

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, yöredeki tarım, hayvancılık ve meyveciliğin yeniden canlandırılması için hizmet atağı başlattıklarını bildirdi.

İHA muhabirine açıklamada bulunan Vali Nasuhbeyoğlu, ekolojik koşullara uygun meyve yetiştiriciliğinin son yıllarda ülkede büyük bir gelişme gösterdiğini kaydetti. Elma, kiraz, üzüm, vişne ve şeftalide olduğu gibi ceviz üretiminde de büyük bir gelişmenin mümkün olduğunu anlatan Nasuhbeyoğlu, Zap Havzası'nda da ceviz yetiştiriciliğini yüksek kalite ve miktarlara taşımaları gerektiğini, bunun içinde proje çalışmalarını başlattıkları söyledi. Nasuhbeyoğlu, "1990'lı yıllardan sonra kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle yürütülen ceviz fidanı üretim ve dağıtımı çalışmalarında ciddi bir kayıt ve izleme sistemi geliştirilmemiştir. Yapılan yeni projelerle Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nden ve uluslararası fonlardan hibe ve kredi desteklerini de sağlamanın yollarını araştıracağız. Bu projelerin ana amaçları; Zap Havzası'nı ceviz üretim ve ticaret alanı haline getirmek, kırsal kalkınma projeleri içinde en önemli açılımın yöre hayvancılığını geliştirme olmasının yanı sıra ceviz üreticiliğinin de önemli bir yerinin ve etkinliğinin olduğunu kanıtlamak, meyveciliğe dayalı sanayiinin yörede gelişmesini sağlamak, yöre çiftçisine bir gelir kaynağı sağlayarak özgüvenlerini pekiştirmenin yanında, toprak erozyonun önüne geçilmek, yöreye en uygun ceviz türünün belirlenmesine katkıda bulunmak, dış satıma uygun yerli ve yabancı yeni ceviz türlerinin havza ölçeğine kazandırılmasını sağlamak ve elde edilecek tüm verilerin havza ölçeğinde yapılacak çalışmalarda kullanılmasını sağlamaktır" dedi.

Bu çalışmayı başarılı kılacak en önemli hususun, üniversitelerin bu alanda faaliyet gösteren bilim adamlarının ulusal ve uluslararası alanda yürütülen bilimsel çalışmalardan çalışmalardan uygulamacıların haberdar olması gerektiğini anlatan Vali Ayhan Nasupbeyoğlu, "Bu projelerin İl Özel İdaresi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, AB gibi birçok kaynaktan desteklenmesi sağlanabilirse ekonomik getirisi de son derece fazla olacaktır. Yıllardır sıkıntısını yaşanılan üretimsizlik ve iç göç olgusunun önüne geçilmesi için bu tarz projelere son derece ihtiyaç bulunmaktadır. Hakkari Valiliği olarak önümüzdeki süreçte bu tarz projeleri hazırlama ve uygulama konusunda imkanları seferber etmeyi düşünmekteyiz. Bu projenin başarıya ulaşması için aramızda bulunan ve bundan önce görev yaptığım Tokat ilinde ve birçok projede bizimle beraber olan Prof. Dr. Yaşar Akça'ya da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title