Hakkari: Hakkari'de Berçelan 1. Spor Şenliği

Hakkari: Hakkari'de Berçelan 1. Spor Şenliği

Hakkari: Hakkari'de Berçelan 1. Spor Şenliği
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Spor

Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi tarafından 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası'nda gerçekleştirilen Berçelan 1. Spor Şenliği etkinlikleri kapsamında kayak yarışmaları düzenlendi.

Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezi tarafından 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası'nda gerçekleştirilen Berçelan 1. Spor Şenliği etkinlikleri kapsamında kayak yarışmaları düzenlendi.

Berçelan Yaylası'nda düzenlenene şenliğe, yaklaşık 500 kişi katıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadi Akdağ, şenlikte yaptığı konuşmada, doğanın binbir çeşidini içinde barındıran güzel Berçelan Yaylası'nda böyle bir spor şenliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Amaçlarının Hakkari'nin sahip olduğu doğal güzellikleri hem ülkeye hem de dünyaya tanıtmak olduğunu belirten Akdağ, "Ayrıca kayak tesislerimizin yapımını sağlamak, yayla turizmini geliştirmek ve insanların doğayla bütünleşmesini sağlamayı da amaçlıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından sporcu ve vatandaşlar, doğa yürüyüşü yaparak Seyithan Göleti'ne kadar olan yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek katletti. Daha sonra kayak yarışması yapıldı. Minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler olmak üzere 4 kategoride yapılan yarışlara, 8'i kız olmak üzere toplam 64 sporcu katıldı. Sporcular kayaklarını sırtlarında taşıyarak yarışmanın başlayacağı tepeye çıktılar. Güney illerinde vatandaşlar aşırı sıcaklar nedeniyle denize girerek serinlemeye çalışırken, Hakkarili sporcular ise Haziran ayının ortasında kayak yapmanın tadını çıkardılar. Sporcular birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Yarışmada miniklerde Yusuf Ağırbaş, yıldızlarda Rojhat Sevinç, gençlerde Ersin Tekçe, büyüklerde ise Abdülkerim Özer birinciliği elde ettiler.

Hakkari Kayak İl Temsilcisi Halil Kurşun, yarış sonrası İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Haziran ayında 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası'nda kayak yarışması yaptıklarını belirterek, herkesi bu yaylaya gelerek kayak yapmaya davet etti. Berçelan Yaylası'nın inanılmaz bir güzelliğe sahip olduğunu belirten Kurşun, "Batıda herkes denize giriyor. Bizler ise burada karlar üzerinde kayak yapıyoruz. Turizm cenneti olan Hakkari'yi herkesin görmesini istiyoruz. Haziran ayında kaymak çok güzel bir duydu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan şenliğe katılan vatandaşlar, yaylanın değişik noktalarına kurdukları çadırlarda piknik yapmanın keyfini yaşadılar. Bazı çocuklar kartopu oynarken, kayakları olmayan bazıları ise ayakkabıları ile karda kaydılar. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu'nun da katılacağı bildirilen şenlikte bugün atletizm, güreş ve dağ bisikleti yarışmalarının yapılacağı belirtildi. Şenliğin öğrenciler tarafından sergilenecek yöreye ait halk oyunları gösterisinin ardından müzik ve eğlence programıyla son bulacağı bildirildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title