Hakkari'deki köy korucuları kurdukları dernekle sivil hayata merhaba dedi

Hakkari'deki köy korucuları kurdukları dernekle sivil hayata merhaba dedi

Köy Korucuları Derneği'nin açılışı ve emekli olan Köy Korucuları programına katılan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay, son terörist de etkisiz hale getirilene kadar mücadelenin devam edeceğini belirtti. Korgeneral Abdullah Atay, teröristlerin silah bırakarak adalete teslim olmayla kazanacaklarını söyledi.

Hakkari'deki köy korucuları kurdukları dernekle sivil hayata merhaba dedi

Köy Korucuları Derneği'nin açılışı ve emekli olan Köy Korucuları programına katılan Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay, son terörist de etkisiz hale getirilene kadar mücadelenin devam edeceğini belirtti. Korgeneral Abdullah Atay, teröristlerin silah bırakarak adalete teslim olmayla kazanacaklarını söyledi.

Hakkari'de, 20 yılı aşkın köy koruculuğu yapan Korucular, beyaz saçlarıyla bastonlarıyla geldikleri programda teşekkür belgesi ve Korucu Rozetlerini komutan ve yetkililerden aldı.

Hakkari'deki köy korucuları, devletin imkanlarından daha iyi yaralanabilmek için kurdukları dernekle sivil hayatlarına merhaba dedi. İlk defa Hakkari'de bir derneğe sahip olan Hakkarili korucuların programında konuşan Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, birlik beraberliğe kastedenlerle mücadelenin sürüdürleceğini söyledi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgenerag Abdullah Atay da Türkiye'nin terör örgütüne yönelik harekatın, son terörist de etkisiz hale getirlmesine kadar devam edeceğini söyledi. Sözlerine, Hakkari'deki bu güzel programın diğer yerlere de yansıması dileğiyle başlayan Korgeneral Atay, meslek hayatının en anlamlı progamına katıldığını belirtti.

Büyük sıkıntılarla kurulan Cumhuriyeti bu milletten alacak hiçbir gücün var olmadığını, bu büyük askeri güç içerisinde köy korucuların yaptıklarının çok büyük olduğuna ve bu ülke için herkesin kanını vermeye hazır olduğuna dikkat çekti. Atay, "Bu mücadele tek terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir. Bunda kimsenin şüphesi olmasın, kararlıyız. Bu ülke çok güzel. Ama bu gezellileri yaşatmıyor adamlar. Ama sonları yaklaşıyor" diyerek mücadelenin boyutunu anlattı.

Yapılan mücadelenin kesintisiz süreceğini ve boşa olmadığını söyleyen Abdullah Atay, "Eğer teröristler silah bırakırda yüce Türk aadaletine sığınırsa kendileri bilir, kendileri kazanır. Aksi takdirde tekbir terörist kalmayıncaya kadar bu mücadelemiz devam edecektir" dedi. Yapılan kara harekatıyla teröristlerin kale ve kalp olarak tabir ettiği yerlere Türk Silahlı Kuvvettlerinin kış şartlarında bile girdiğini beliterek, her zaman harekata hazır olduklarına dikkat çekerek, "Gerekirse diğer yerlerede gireceğiz. Kimseden çekindiğimiz yoktur" diyerek teröristre mesaj verdi.

Hakkari 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Yurdaer Olcan da özellikle köy korucularından büyük darbe yiyen terör örgütünün korucuları sindirme ve vaz geçirme politikalarının boşa çıktığını hatırlattı. 1985 yılından itibaren kendiliğinden gelişen ve bölgede kabul gören terör örgütü siteminin yıkılmasında, Silahlı Kuvvetlerle birlikte köy korucularının yaptıkları başarının göz ardı edilemeyeceğini ve kendilerine minnettar oldukalarını söyledi.

Türkiye genelinde şehit olan korucuların yüzde 20'sine denk gelen 255 köy korucusunun Hakkari'den olduğunu, 393 korucunun da gazi olduğunu kaydeden Tümgeneral Yurdaer Olcan, terör örgütünün korucuları yıldırma politkalarının devam ettiğine dikkat çekti. Tümgeneral Yurdaer Olcan, şöyle dedi:

"Hainler köy korucularımızı bu şekilde yıldıramayacaklarını anladıklarından, korucularımızla devletin arasını açmak için asılsız dedikodu yalan ve iftira kampanyaları açmışlar, sözde af ilan ederek korucularımızın terör örgütüne katılmasını veya silahlarını bırakmalarını sağlamaya başalmışlardır. Koruculara sahip çıkılmayacağını, emekli ve sosyal haklarının olmayacaklarını iddia etmişler ve halen bu yalanlarına baskı vetehditlerle çeşitli yöntemlerle devam etmektedirler."

Tümgeneral Yurdaer Olcan, devletin sosyal bir devlet olma özelliği taşıdığını ve bununla birlikte korucularına sosyal güvence ve yardım ettiğine dikkat çekti. Alınan kanun gereği 55 yaşını dolduran ve 10 yıldan fazla koruculuk görevini yapanların emekliye ayrılmasının karalaştırıldığını, bunula birlikte Hakkari genelinde görev yapan 7 bin 497 korucudan bin 322'sinin emekliye ayrıldığını kaydeden Tümgeneral Yurdaer Olcan, boşlan kadrolara yeni alımların olacağını, bu alımlarda emekliye ayrılan korucuların yakınlarının ve gönüllü korucu yakınlarının alınacağını söyledi.

Düzenlenen programda kır saçlarıyla ve bastonlarla gelen 100 köy korucusuna temsili teşekkürname verildi, rozet takıldı. Kültür Müdürlüğü Salonunda yapılan programda Janradmaya ait patlayıcı madde bulan dedektör köpek Diva çalıştırıcısıyla büyük ilgi gördü. Köy Korucuları devir teslim programıyla Durankaya Beldesi bölgesine Koruculuk Bayrağını öperek teslim etti.

Yerel Sanatçılar Mahmut Duman ve Fuat Ege söyledikleri Türkülerle salona neşe katarken, Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi de gösteri yaptı. Program, Türk Silahlı Kuvvetlerinin slayt gösterisiyle son buldu.