Hakkari'de Yıl Sonu Sergisi

Hakkari'de Yıl Sonu Sergisi

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Danimarka'da Sergilenen Hakkari Kilimlerinin Bu Ülkeyi Fethettiğini Belirterek, Bu Kilimleri Dünyadaki Tüm Mağazalarda İse Satışa Sunacaklarını Belirtti.

Hakkari'de Yıl Sonu Sergisi

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Danimarka'da sergilenen Hakkari kilimlerinin bu ülkeyi fethettiğini belirterek, bu kilimleri dünyadaki tüm mağazalarda ise satışa sunacaklarını belirtti.

İl Kültür Merkezi salonunda düzenlenen Bağlar Toplum Merkezi Müdürlüğü yıl sonu belge dağıtım ve el sanatları sergisi açılış töreni, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardında bir konuşma yapan Vali Nasuhbeyoğlu, Hisaş İplik Sanayi'nde 170 yakın genç kızın kilim dokuduğunu belirtti. Kilimlerin bir süre önce Danimarka'da sergilendiğini anlatan Vali Nasuhbeyoğlu, kilimlerin bu ülkeyi fethettiğini söyledi. Dünyaca ünlü Hakkari kilimlerinin tüm dünya mağazalarında satacaklarını ifade eden Nasuhbeyoğlu, bunun için gerekli çalışmalara başladıklarını ve yılda 12 bin kilim satacaklarını belirtti. Nasuhbeyoğlu, "İlde ikinci bir toplum merkezini açmak için çalışmalara başladık. Kızlarımız burada el sanatları ve okuma yazmayı öğrenerek üniversiteye kadar gidebileceklerdir. Değişik projelerle genç kızlarımızın ve kadınlarımızın hizmet alması için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Bu çabayı yaparken her yerde destek aldık. İkinci bir toplum merkezini daha faaliyete geçirmek için çalışmalarımız sürüyor. Okuma-yazma kursları içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Selahattin Keskin ise konuşmasında, toplumsal değişim, kentleşme ve göçün sebep olduğu sorunlar doğrultusunda bireylerin, ailelerin ve toplumun sorunlarla baş edebilmeleri, üretken katılımcı ve kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri için toplum merkezinin hizmete sunulduğunu belirtti. Toplum Merkezi bünyesinde açılan giyim, dikiş nakış, trikotaj ve bilgisayar kurslarına 84 genç kızın katıldığını, ikinci kademe kurslarına ise 26 genç kızın devam ettiğini belirten Keskin, bu kurslara Vali Nasuhbeyoğlu'nun büyük emeği olduğunu ve desteklerini esirgemediğini belirterek, kendisine teşekkür etti.

Kursiyerler adına bir konuşma yapan Ayfer Özkan ise, kendilerine el sanatları üreten yetkililere teşekkür etti. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Selehattin Keskin'nin Vali Nasuhbeyoğlu'na bir Atatürk portesi hediye etmesinin ardında, Vali Nasuhbeyoğlu, kursu bitiren kız ve bayanlara belgelerini kendi elleriyle teslim etti. Vali ve beraberindekiler daha sonra genç kızların el emeği göz nuru el sanatları sergisini dolaşarak emeği geçenlere teşekkür etti.

(FT-MET-Y)

19.06.2007 19:02 TSİ