Hakkari'de gerginlik devam ediyor

Hakkari'de gerginlik devam ediyor

Hakkari'de çarşı merkezinde polise saldıran PKK yandaşları, sokak aralarında da çatıdan polise taş attı.

Hakkari'de gerginlik devam ediyor

Hakkari'de çarşı merkezinde polise saldıran PKK yandaşları, sokak aralarında da çatıdan polise taş attı.

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının 9. yıldönümünde kepenk kapatırmaya çalışan gruplarla polis arasında çıkan çatışmalar 2. gün de devam etti. Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) Parti Meclisi üyeleri, olaylarla ilgili inceleme yapmak üzere Hakkari'ye geldi.

Sabah saatlerinden itibaren gergin bekleyişin yaşandığı Hakkari'de akşam saatlerinde gerginlik iyice arttı. 15 Şubat'ta çıkan olaylarda hasar gören iş yerleri tamir edildi. Belediyede meydana gelen olaylardan dolayı belediye binası güvenlik kordonu ile çevrildi.

Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani ve DTP Meclis üyelerinden bazıları da inceleme yapmak üzere Hakkari'ye geldi. DTP İl Teşkilatı binasında vatandaşlarla görüşen parti yetkilileri, vatandaşların sağduyulu olmasını; olayları demokratik çözümlerle çözmeye çalışmalarını tavsiye etti.

POLİSE TAŞLA SALDIRDILAR

Bu arada, çarşı merkezinde olay çıkma ihtimali üzerine Çevik Kuvvet ekipleri zırhlı araçlarla güvenlik önlemleri aldı. Bir grup terör örgütü yandaşı, çarşı merkezinde slogan atarak ve polise taş atarak attı. Bunun üzerine gençlere gaz bombalarıyla karşılık veren polis, grubu dağıttı.

Dağılan grup, mahalle aralarına girdi. Mahalle aralarında damların üzerinde duran bazı gruplar yine polise taşlı saldırıda bulundu.

Olaylardan bıkan bazı vatandaşlar evlerinin pencerelerinden polisle tartıştı.

MİLLETVEKİLLERİ GÜVENLİK MÜDÜRÜ İLE TARTIŞTI

Öte yandan, belediyede meydana gelen olaylarda oluşan hasarları yerinde görmek için belediyeye gitmek isteyen Milletvekili Geylani ve parti meclisi üyeleri polis engeline takıldı. Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü'yle yolda görüşen Hamit Geylani, çarşıdaki polisin gerginlik oluşturduğunu iddia etti.

Güvenlik Şube Müdürü de polisin vatandaşın güvenliği için burada olduğunu; ancak polisin taşlı saldırılara maruz kaldığını anlattı.

Uzun süre konuşmanın ardından Güvenlik Müdürü, Emniyet Müdürü Cavit Çevik'i telefonla arayarak Milletvekili Geylaniy'le görüşmesini sağladı. Hamit Geylani, Emniyet Müdürü Çevik'ten polisi çarşı merkezinden geri çekmesini istedi.

Geylani ve beraberindekiler, Emniyet Müdürü ile görüşmelerine rağmen belediyeye girmelerine izin verilmedi. Geylani ve parti meclisi üyeleri daha sonra DTP İl binasına gitti.