Hakkari'de Engel Tanımayan Engelli Bayanlar

Hakkari'de Engel Tanımayan Engelli Bayanlar

Hakkari'deki Bir Kilim Atölyesinde El Sanatları Üreten Engelli 40 Bayan, Artık Engel Tanımadıkları Bildirildi.

Hakkari'de Engel Tanımayan Engelli Bayanlar

Hakkari'deki bir kilim atölyesinde el sanatları üreten engelli 40 bayan, artık engel tanımadıkları bildirildi.

Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) Turizm-Çevre Bileşeni'nde Hakkari'de Eğitim Sanat Kalkınma ve Araştırma Derneği (HESKA-DER) ile kısmen AB fonlarıyla finanse edilen Bedensel Engelli Bayanlara El Sanatları Eğitimi Projesi (BEB-ESEP), Hakkari'de engelli bayanların kaderini değiştirdi. Projede her biri değişik mahalleden 40 kursiyer, her gün proje servisiyle eğitim uygulama merkezine getirilerek akşam da tekrar evlerine bırakılıyor.

Proje Koordinatörü İzzettin Seven, Eğitim Uygulama Merkezi'nde internet imkanını da kursiyerlere sağladıklarını, hatta her kursiyere MSN açtıklarını, bilişim teknolojilerinden yaralanmalarını sağladıklarını belirtti. Bu şekilde engelli bayanların daha da sosyalleştiklerini anlatan Seven, engelli bayanların bir taraftan el sanatlarını öğrendiğini diğer taraftan ise üretim yaptıklarını söyledi. Aynı zamanda Hakkari kilimlerini dokuyarak Hakkari'nin tanıtımına da katkıda bulunduklarını anlatan Seven, bir ömür tüketici olacaklarını düşünen engelli bayanların artık toplumun üreten bireyleri haline geldiğini ifade etti.

Seven, "Proje bitiminde kilim tezgahları da kursiyerlere verilecek, evlerinde daha çok sipariş üzerine el sanatları üretecekler. Bu noktada proje bitse de engelli bayanlara pazar bulmada dernekçe yardımda bulunacağız. Hakkari el sanatlarını tanıtıcı www.heskader.org siteleri üzerinden e-ticaret yoluyla üretilen kilim vb. el sanatları ürünlerini pazarlama çalışmalarımız bulunmaktadır. Sonuç aldığımız takdirde özellikle engelli bayanların ürünlerinin pazarlanmasına öncelik vereceğiz. Ayrıca nüfusun yüzde 12'si engelli olan ülkemizde Hakkari özelinde engellilerle ilgili daha çok gayretlerin sarf edilmesi gerektiği ortadadır. Proje çerçevesinde gördük ki engelliler üretim fırsatları tanındığı taktirde her zoru başarabilirler. Hakkari kilimlerindeki figürler çok zor olmasına karşın, matematiksel bazı hesaplar gerektirmesine rağmen kısa süre içerisinde kilimi dokuyacak hale geldiler. Bu tablo bizi de sevindirdi. Ayrıca birbirlerinden habersiz engelli kitlesini bu projeyle buluşturduklarını, yeni dostluklar kurmalarına vesile olduklarını görünce mutlu olduk. Engellilere, özellikle bayan engellilere yönelik sorumluluklarımız bitmedi. Engelliler lehine her fırsatı değerlendireceğiz. Çünkü her birimiz birer potansiyel engelliyiz. Kursiyerlerin de bu projeyle hayatları değişmiş, yeni dostluklar kurmuş, üretir duruma gelerek kendilerine güvenleri artmıştır. Bu sayede kendilerini toplumun diğer bireylerinden farklı görmemeleri memnuniyet vericidir" dedi.

(FT-SN-SN-Y)