Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Hakkari'de, Kamu Emekçileri Konfederesyonu'na bağlı (KESK) Şubeler Platformu öncülüğünde düzenlenen ve kentteki STK'ların da destek verdiği 1 Mayıs, halaylar çekilerek kutlandı.

Hakkari'de, Kamu Emekçileri Konfederesyonu'na bağlı (KESK) Şubeler Platformu öncülüğünde düzenlenen ve kentteki STK'ların da destek verdiği 1 Mayıs, halaylar çekilerek kutlandı. Programa katılan HDP Hakkari Milletvekili adayı Nihat Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirip, çözüm sürecinin devam edeceğini söyledi.

Pehlivan Mahallesi'nde bulunan Hakkari Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen yüzlerce sendika üyesi, hastanenin karşı tarafında bulunan boş alanda toplanıp, Kürtçe müzik eşliğinde halay çekerek kutlamalara başladı. Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, HDP Hakkari 2'nci sıra Milletvekili adayı Nihat Akdoğan, DBP Hakkari il Eş Başkanı Musa Çiftçi, HDP Hakkari il Eş Başkanları Zeynep Besi Dara, Rahmi Temel kentteki STK telsilcileri üniversite öğrencilerinin katıldığı kutlamalar daha sonra yürüyüşle devam etti. Çağdaş Gazateciler Derneği Hakkari Temsilciliği de üzerinde 'Özgür basın susturulamaz' yazısı bulanan pankartla katılarak, yürüyüşe destek verdi.

STK'lar adına KESK Hakkari Şubesi Dönem Sözcüsü Cemal Balıkesir'in ardından, HDP Hakkari 2'nci Sıra Milletvekili adayı Nihat Akdoğan bir konuşma yaptı. Akdoğan, 'Kürt sorunu yok' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Akdoğan, "Peki sorarlar adama iki yıldır Kandil ile İmralı arasında bu gel gitler neydi. Bu süreç niye başladı. Biz bunun hesabını soracağız. Çözüm sürecini biz devam ettireceğiz. AKP olsa da olur, olmasa da olur. Biz AKP hükümetine muhtaç değiliz, ihtiyacımız da yok. Başka bir parti de olsa biz çözüm sürecini sonuca götüreceğiz. O nedenle onların bütün provokasyonlarına biz sağduyumuzla karşılık vereceğiz. Ağrı Diyadin'de yapmak istedikleri o provokasyonları nasıl boşa çıkartırsak, biz aynısı Hakkari'den de bekliyoruz. AKP'nin gidişi yakındır. Tansu Çiller nasıl gittiyse bu da öyle gidecek. Türkiye halklarından tek istiğimiz barış, özgürlük ve sağduyudan yana olan HDP'ye 7 Haziran seçimlerinde deste vermeleri. O gün AKP'ye diyeceğiz ki 'hadi yolun açık olsun' "dedi.

Baraj sorunlarının olmadığını da belirten Akdoğan, meclise gittiklerinde hesap soracaklarını, işçiye emekçiye bunun sözünü verdiklerini söyledi. Yapılan konuşmalardan sonra ise Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, HDP adayı Akdoğan işçilyerle birlikte kol kola girerek halay çekti.

Bu arada, Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesinde de 1 Mayıs halaylarla kutlandı. KESK binası önünde bir araya gelen ve aralarında DBP ilçe Eş Başkanı, Cumhur Erdemir, Çukurca Belediye Başkanı Servet Tunç, Hilal Duman HDP İlçe Eş Başkanları İmadettin Derin, Halime Şimşek İlçe yöneticileri ve Belediye Meclis üyelerinin de bulunduğu kalabalık buradan da 'Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Halkların Kardeşliği', 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları atarak belediye binası önüne kadar yürüdü. - Hakkari

Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Hakkari'de 1 Mayıs Halaylarla Kutlandı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title