Hafriyat Alanına İzinsiz Olarak Atık Varil Boşaltılmak İstendi

Hafriyat Alanına İzinsiz Olarak Atık Varil Boşaltılmak İstendi

Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde Belediyenin Hafriyat Alanına İzinsiz Olarak 35 Varil ve 2 Plastik Bidon Sıvı Atık Boşaltılmak İstenirken Ele Geçirildi.

Hafriyat Alanına İzinsiz Olarak Atık Varil Boşaltılmak İstendi

Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde belediyenin hafriyat alanına izinsiz olarak 35 varil ve 2 plastik bidon sıvı atık boşaltılmak istenirken ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği açıklanmayan 41 L 9950 plakalı kamyonda bulunan her biri 200 litre hacimli 35 tane metal varil ile 33 litre hacimli 2 plastik bidondan oluşan atıklar, Akyazı İlçesi Alancuma atık alanına bırakılmak istendi. Atıkların bırakılmasına izin vermeyen Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Dairesi ekipleri, aracı takibe aldı. Akyazı İlçesi Küçücek Beldesi'nde belediyeye ait hafriyat alanına giden kamyonun durumunun bildirilmesi üzerine, jandarma ve İl Çevre Müdürlüğü ekiplerince müdahale edildi. Atıkları bırakmasına izin verilmeyen araçtaki variller incelenmek üzere, İzmit Atık ve Atıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş'ye (İZAYDAŞ) gönderildi.

Sakarya İl Çevre Orman Müdürü Nurettin Taş, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, atık bırakmasına izin verilmeyen kamyondaki varillerin üzerinde herhangi bir etiket bulunmadığını belirtti.

Kamyon sürücüsünün atıkları Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki hurdacı O.S.'den aldığını bildirdiğini kaydeden Taş, "Aracın tehlikeli atık taşıma lisansı ve ilgili ulusal atık taşıma formu olmadığı tespit edilmiştir. Atığın menşei ve içeriği hakkında çalışmalar sürdürülmekte olup, gözetim altında İZAYDAŞ tesislerine gönderilmiştir. Atıkların tehlikeli olup olmadığının tespiti ve mevzuata uygun olarak bertarafı sağlanacak, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır" ifadelerini kaydetti.

(İÇ-AK-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA