Hacı Adayları Temsili Tavaf Yaptı

Hacı Adayları Temsili Tavaf Yaptı

Adıyaman Müftülüğü tarafından hac ibadetlerini yerine getirecek olan hacı adayları, Kabe maketi etrafında temsili tavaf yaptı.

26.08.2014 15:44 | Son Güncelleme: 26.08.2014 15:51

Adıyaman Müftülüğü tarafından hac ibadetlerini yerine getirecek olan hacı adayları, Kabe maketi etrafında temsili tavaf yaptı.

Müftülük bahçesinde gerçekleştirilen programda, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, 2014'de kesin kayıt yaptıran hacı adaylarına, "Say, ihram giyme, hac nedir, hac süresinde yapılması gerekenler, ihrama girme, niyet ve Kabe'yi tavaf etme" gibi konularda, bilgi verdi.

Hacı adayları, bahçeye konulan maket Kabe çevresinde dönerek tavafta yapılacakları uygulamalı olarak öğrendi.

Programın sonunda gazetecilere açıklamada bulunan İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, bu yıl kentten 109 kişinin özel şirketle 189 kişinin de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizesi ile kutsal topraklara gideceğini söyledi.

Öztürkçü, organizasyonla ilgili bundan önce birkaç seminer verdiklerini anımsatarak, 11 Eylül'de hacca gideceklere uygulamalı Kabe maketini kurarak tavafın nasıl yapılacağını gösterdiklerini anlattı.

Bu uygulamanın çok faydası olduğunu vurgulayan Öztürkçü, orada herhangi bir gariplik ve zorlanma hissetmeyeceklerini belirtti.

Geçen yıl hacca gidenlerin bu yıldan çok olduğuna dikkat çeken Öztürkçü, bunun nedeninin kotada meydana gelen düşüşlerden kaynaklandığını dile getirdi.

Hacı adaylarından Elif Çoban ise ilk defa haca gittiğini, çok heyecanlı olduğunu belirterek, kutsal topraklarda herkese dua edeceğini ifade etti.

Hacca gittiği için çok sevinçli olduğunu aktaran Hatice İlhan ise "Çok istemiştim. Allah herkese nasip etsin. Orada bol bol insanlarımıza dua edeceğim" diye konuştu.

Kaynak: AA

title