Hac Kayıtlarında Patlama
Haberler » Güncel » Hac Kayıtlarında Patlama - Haber

Hac Kayıtlarında Patlama

İslam Dininin 5 Önemli Şartından Birisi Olan ve Mali İmkanı Müsait Olanlara Farz Olan Hac İbadeti İçin 2006 Yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na Rekor Müracaat Oldu. Türkiye Genelinde Yaklaşık 600 Bin Kişi Kayıt Yaptırırken, Ülkemizin Kontenjanı 100 Bin Civarında Olduğu İçin Kayıtlı 6 Kişiden Sadece Birisi Hacı Olabilecek.

Hac Kayıtlarında Patlama

İslam dininin 5 önemli şartından birisi olan ve mali imkanı müsait olanlara farz olan hac ibadeti için 2006 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na rekor müracaat oldu. Türkiye genelinde yaklaşık 600 bin kişi kayıt yaptırırken, ülkemizin kontenjanı 100 bin civarında olduğu için kayıtlı 6 kişiden sadece birisi hacı olabilecek.


Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, hac ve umre kayıtlarıyla ilgili bir soru üzerine bu yıl kutsal topraklara gitmek isteyenlerde 3 katı geçen bir talep artışı olduğunu söyledi. Bu yıl Türkiye genelinde kayıtların 600 bine ulaştığına dikkati çeken Gündüz, bu kayıtların incelenmesi işlemlerinin sürdüğünü belirtti. Bursa'da bu yıl 26 bin 140 yeni müracaat, 2 bin 450 ise geçen yıl gidemeyenlerin kayıt yenilemesi olmak üzere 28 bin 590 kişinin hacca gitmek için sırada beklediğini ifade eden Müftü Mahmut Gündüz, "Görülmemiş rekor bir talep bulunuyor. Hac farizası mali şartların müsaade etmesiyle yapılabilen bir görevdir. Bu yıl hac müracaatındaki patlama geçmiş yıllar itibariyle görülmemiş bir taleptir. Bursa'dan geçen yıl gidemeyen 2 bin 450 adayımız kayıtlarını yeniledi. Öncelikli olarak bu adaylar gönderilecektir. Bursa'nın 5 bin 600 civarında olan kontenjanından geriye kalan 3 bin 150 kişilik kontenjanı ise yeni kayıt yaptıran 26 bin 140 aday arasından kura ile dağıtacağız. Yani yeni kayıtlardan yaklaşık 9 kişiden birisi hacca gitme imkanına sahip olabilecek. Bu rakamlar, kutsal topraklara Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de Peygamber Efendimiz'in ravzasına olan hasretin ve memleket insanlarımızın mali durumunun ne kadar iyileştiğinin en önemli göstergesidir" dedi.


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac dışında yılda 11 tur olarak umre organizasyonları yaptığına da işaret eden Gündüz, kişi başına 995 ile bin 695 euro arasındaki fiyatlarla yapılan umre ziyaretlerine de çok fazla ilgi olduğunu kaydetti. Geçen yıl Bursa'dan müftülük kanalıyla umreye giden bin kişi bulunmasına karşılık, bu yıl ilk 3 turda bu rakama ulaşıldığını belirten Gündüz, "Vatandaşlarımız akın akın kutsal topraklara gidiyorlar" diye konuştu.


(İRF-MŞ-CC-Y)

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler