Haberi Paylaş

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ? ZÜHTÜ ARSLAN AYM YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ? ZÜHTÜ ARSLAN AYM YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Zühtü Arslan kimdir ? Anayasa Mahkemesi başkanlığına Zühtü Arslan seçildi. Arslan 17 üyeden 11'inin oyunu aldı. Peki yeni başkan Zühtü Arslan kimdir ?

Gündem Haberleri

Anayasa Mahkemesi başkanlığına Zühtü Arslan seçildi. Arslan 17 üyeden 11'inin oyunu aldı.

SEÇİM ERTELENMESİ TEPKİ ÇEKMİŞT İ

Anayasa Mahkemesi'nde prosedüre göre 2 ay öncesinden seçilmesi gereken Başkanlık seçimleri Kılıç tarafından 3 defa ertelenmişti. Bu da AYM Başkanı Kılıç'a Hükümet kanadından tepkiler gelmesine yol açmıştı.

HAŞİM KILIÇ'IN DESTEKLEDİĞİ ADAY SEÇİLEMEDİ

AYM'de başkanlık için Başkanvekili Serruh Kaleli ile üye Zühtü Arslan yarıştı. Serruh Kaleli'yi Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da dahil olmak üzere 17 üyenin 6'sı desteklerken üye Zühtü Arslan'ı 9 üye destekliyordu

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR ?

Prof. Dr. Zühtü Arslan, (d. 1964), Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyesidir. Eski Polis Akademisi Başkanı ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğretim üyesidir.

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.

İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan'ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.
TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde "1957-1960 döneminden" sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen "Türkiye'de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005" projesinde "Hükümet" bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

SonDakika.com / Gündem

Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan Zühtü Arslan Haşim Kılıç Gündem Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber SonDakika.com tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. SonDakika.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı SonDakika.com kurumudur.
title