Haber : Yeşil Binalara Talep Sürdürülmeli - Haberler

Haberi Paylaş

  Yeşil Binalara Talep Sürdürülmeli

  Yeşil Binalara Talep Sürdürülmeli

  Cansel Turgut Yazıcı: Sürdürülebilir Binalara Olan Talebi Sürdürelebilir Kılmak Gerekli...

  Daha uzun kullanım ömürleri elde etmek amacına yönelik olarak tasarlanan yeşil binaların faydalarından ve talep edilmesi için gereken yaptırımlardan bahseden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yeşil diğer adı ile sürdürülebilir binaları değerlendirdi.

  Yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif edilen yeşil binaların cazip hale getirilmesi gerektiğini savunan Yazıcı, bunun bir modadan ziyade gereklilik arz etmesi gerektiğini belirtti.

  Binaları cazip kılmak için toplum bilinci oluşturmaktan ziyade bir takım yaptırımlara gereksinim olduğunu belirten Yazıcı "Sürdürülebilir binalardan kredi kullananların kredi maliyetlerinin daha düşük olması, imalatçıların daha düşük faizli kredi bulması gibi etkenlerle cazip hale getirebilecek bir konudur. " dedi.

  Yeşil binaların, yapıların değerini arttırdığını da ifade eden Yazıcı "Malzemelerin yeniden kullanılma, onarım ve değiştirilme kabiliyeti arttıkça bunların kullanım ömürleri yükselecektir. Bu etkiler sayesinde kira değerinin yükselme potansiyeli mevcuttur. Kullanım ömrü ve kira değeri yükselen yapıların da doğal olarak değeri artar. Ancak önemli olan sürdürülebilir binalara olan talebi moda değil "sürdürülebilir" kılmaktır. " dedi. Bu konunun gelişebilmesi için ucuz kredi temini, vergi avantajları gibi desteklerle hükümet desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Milliyet.com.tr / Emlak

  Cansel Turgut Yazıcı Turgut Yazıcı Emlak Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber Milliyet.com.tr tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Milliyet.com.tr tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Milliyet.com.tr kurumudur.

  Son Dakika Haberleri

  title