Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman? Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman yürürlüğe girecek? - Haberler
Haberi Paylaş

Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman? Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman yürürlüğe girecek?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman? Öğretmenlik meslek kanunu ne zaman yürürlüğe girecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklamasının gelmesinin ardından uzman öğretmenlik sınavı ne zaman sorusu araştırılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerin özlük hakları, mali ve çalışma şartlarına yönelik düzenlemeler yapılacağını ifade etmişti. Öğretmenlerin yüksek lisans yapmasına teşvik amacıyla yeni adımların açıklanması sonrasında uzman öğretmenlik sınavı hakkında bilgiler merak edildi. İşte detaylar...

Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman sorusu gündemde sık sık araştırılan konular arasında yer alıyor. Söz konusu kanun'a göre öğretmenler 10 yılı tamamladıklarında uzman öğretmenlik sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Söz konusu sınavı Milli Eğitim Bakanlığı'nın organize etmesi ve yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 20. Milli Eğitim Şurasında yaptığı açıklamada uzman öğretmenlik hakkında bilgiler verdi. Milli Eğitim Bakanlığı sınav tarihleriyle ilgili henüz bir çalışma başlatmamış durumda. Sınav tarihleri belirlendikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı sınav takviminde yer alacaktır ve sizler için haberimizi güncelleyeceğiz.

Öte yandan yüksek lisans mezunu öğretmenler tezli/tezsiz farketmeksizin sınavsız uzman öğretmen olmaya hak kazanacaklar. Yalnızca meslekte 10 yılı doldurmuş olmaları yeterli olacak. 10 yılı dolduduran öğretmenlere uzman öğretmenlikle ilgili dersler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilecek.

- Öğretmen Meslek Kanunu, 750 bini kadrolu, 110 bini sözleşmeli, 100 binden fazlası okul yöneticisi olmak üzere 1 milyona yakın öğretmeni kapsıyor.

- Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımı ortadan kalkacak. Mecburi hizmet hariç tüm öğretmenler aynı haklara sahip olacak.

- Adaylık kaldırma sınavı yapılmayacak. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri temelinde bir program uygulanarak adaylara destek verilecek.

- Mesleki gelişim programlarında, yeni atanan ya da deneyimi 5 yılın altında olanlara öncelik veren uygulama hayata geçirilecek.

- 10 yılını doldurmuş öğretmenlere uzman öğretmenlik imkânı getirilecek. Eğitimlerini tamamlayan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerin maaşları 1000 lira artacak. Yeni düzenlemede, sözleşmeli öğretmenlerin 3 artı 1 zorunlu hizmet sürelerinin de bu 10 yıllık sürece dahil olması bekleniyor.

- 10 yıllık uzman öğretmenler eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacaklar. Maaşları da 2000 lira artacak.

- 75 bine yakın uzmanlık sınavını kazanmış öğretmen mevcut. Bu öğretmenlerin, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından uzman öğretmenliğe geçiş yapması bekleniyor. Hâlihazırda 10 yılını doldurmuş yaklaşık 600 bin öğretmenin tamamı, herhangi bir kontenjan kısıtlaması olmadan bakanlığın düzenleyeceği eğitimlere ve ardından yapılacak uzmanlık sınavına girme hakkı elde edecek. Uzmanlıkta 10 yılını doldurmuş öğretmenler ise düzenlenecek eğitimlere katılıp ardından yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde başöğretmenliğe hak kazanacak.

Teklif yasalaştıktan sonra 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Haberler.com - Gündem

Öğretmen, Gündem, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title