Haberler

Üniversite sınavı ne zaman? YKS tercihleri ne zaman 2022?

Abone Ol

ÖSYM kapsamında yapılan sınavlardan biri olan üniversite sınavı ne zaman? Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Haziran'da yapılacak YKS tarihi ne zaman merak ediliyor. Peki, Üniversite sınavı ne zaman? YKS tercihleri ne zaman 2022?

Üniversite sınavı ne zaman, sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. Üniversite sınavına girecek olan adaylar, üniversite sınav tarihi hakkında detayları araştırmaya devam ediyor. 3 oturumdan oluşan üniversite sınavı; Temel Yeterlilik Testi ( TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) son olarak Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere adaylar girecektir. Peki, Üniversite sınavı ne zaman? YKS tercihleri ne zaman 2022?

ÜNİVERSİTE SINAVI NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından yapılan YKS 11 Şubat tarihinde başladı. Son başvuru tarihi 7 Mart 2022 dir. Üniversite sınav başvuruları ne zaman bitecek adaylar tarafından araştırılıyor. 3 oturumdan oluşan üniversite sınavı; Temel Yeterlilik Testi ( TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) son olarak Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere adaylar girecektir.

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Üniversite sınavına girecek adayların nasıl başvuru yapılır merak ediliyor. Adaylar, ÖSYM AİS mobil uygulamasından veya ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr resmi internet sitesinden kayıt ve başvuru yapılabilir. Bununla beraber, yeni kimlik kartı ve e-devlet şifresi olan adaylar, ÖSYM'nin sitesinde yer alan "e-devlet ile kayıt ol" seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sınava girecek olan adaylar, sisteme kayıt olduktan sonra "yeni başvuru yap" seçeneği ile başlatabilecek. Sınav girişinde HES kodu zorunluluğu olduğu için adayların önceden HES kodu alması gerekmektedir.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2022 üniversite sınavına girecek olan adaylar ne kadar ücret ödeyecekler merak ediliyor. 2021 senesinde 90 TL olan sınav ücreti bu sene 2022 YKS yeni başvuru ücreti, 110 TL olmuştur.

2022 YKS TAKVİMİ

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT) : 18 Haziran 2022
  • Alan Yeterlilik Testi (AYT) - Yabancı Dil Testi (YDT) : 19 Haziran 2022
Şimal Güdüm
Haberler.com - Gündem

Üniversite Sınavı Ösym YKS Gündem Eğitim Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title