Haberi Paylaş
Tomris filmi konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Tomris kimdir, kimin hayatını anlatıyor? Tomris filmi ne zaman çıktı, nerede çekildi, hangi ülke yapımı?

Tomris filmi konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Tomris kimdir, kimin hayatını anlatıyor? Tomris filmi ne zaman çıktı, nerede çekildi, hangi ülke yapımı?

Gündem Haberleri

Bugün TRT 1'de Tomris yabancı filmi ekranlara gelecek. Film başlamadan önce izleyiciler filmin konusunu ve oyuncu kadrosunu merak etti. Peki, Tomris filmi konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Tomris kimdir, kimin hayatını anlatıyor? Tomris filmi ne zaman çıktı, hangi ülke yapımı? Tomris nerede çekildi? Tomris hangi ülkede çekildi? İşte detaylar...

Tomris, Akan Satayev tarafından yönetilen bir 2019 Kazak filmidir. Tomris filmi konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Tomris kimdir, kimin hayatını anlatıyor? Tomris filmi ne zaman çıktı, nerede çekildi, hangi ülke yapımı? Tomris Hatun kimdir? Tomris filmi ne zaman vizyona girdi? Tomris hangi ülkenin filmidir? Bilgiler haberimizde...

Tomris, Akan Satayev tarafından yönetilen bir 2019 Kazak filmidir. Massagetlerin kraliçesi ve dünyanın ilk kadın hükümdarı Türk Tomris Hatun ve Pers kralı Büyük Kiros hakkındaki hikâyeyi konu alır. Filmin galası 25 Eylül 2019'da Kazakistan'ın Nur-Sultan şehrinde gerçekleşti.

Film, Tomris Hatun'un doğumundan başlayarak Sakaları birleştirmesini, hükümdarları olmasını ve pers kralı Kiros'a karşı savaşını anlatıyor

Almira Tursyn - Tomris, Massagetlerin kadın hükümdarı

Aizhan Lighg - Sardana, Tomris'in yardımcısı

Gassan Mesud - Kiros, Fars şahı

Berik Aitzhanov - Kurtun

Adil Akhmetov - Argun Beg, Tomris'in eşi

Erkebulan Dayirov - Kharasp

Azamat Satibaldi - Kavaz

Psikolog olan Almira Tursyn, Tomris rolünü oynaması için 15 bin kişi arasından seçildi. Profesyonel binicilik, okçuluk dersleri aldı ve ayrıca kılıç ve bıçak kullanmayı öğrendi.

Film, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlendi. Tomris Hatun ile ilgili bir film fikri Aliya Nazarbayeva tarafından gündeme getirildi. Çekimler Aralık 2017'de başladı ve sahneler Kazakistan'ın farklı yerlerinde çekildi. Filmde, Massagetae halkı eski Türk dilini konuşurken, Pers halkı filmde yeni Farsça konuşurlar.

Film, Türkiye'de, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla COVID-19 pandemisi sebebiyle 9 Temmuz 2021'de vizyona girecektir.

Tomris filmi konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Tomris kimdir, kimin hayatını anlatıyor? Tomris filmi ne zaman çıktı, nerede çekildi, hangi ülke yapımı?

Tomris veya Tomyris (Doğu İran Dilleri: Tahm-irih "Cesur") (Türk/Moğol: Temur, Temir "Demir"), MÖ 6. yüzyılda yaşadığı sanılan, Proto Türk ve Antik Doğu İrani dillerini konuşan Massaget konfederasyonu üzerinde hüküm sürmüş hükümdar.

Antik çağda Pers ve Medya'da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile büyük bir mücadeleye girişmiştir. Tomris Hatun barışçıl ama savunmaya önem veren bir yapıya önem göstermiş, bunu bir zayıflık olarak gören Pers İmparatoru Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Persler Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamıyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar, bu olmadığı takdirde de savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

Buna kızan Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar ve yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun'un oğlu Spargapises ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers'i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun'un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler: Kana susamış Kiros! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!

İki ordu Milattan Önce 529'da Seyhun nehri yakınlarında savaş düzeni alır. Kanatlara süvarilerini, ön saflara mızraklı piyadelerini, onların arkasına da okçularını dizen İmparator Kiros, şahsi muhafızları olan, efsanevi Ölümsüzler ile merkezde yer alır. Heredot'un "Yunan toprakları dışındaki en kanlı savaş" olarak tabir ettiği savaşta Sakalar kanca temrenli okları, güçlü yayları, eyer ve üzengiyle kullandıkları atları sayesinde savaşı kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. İmparator Kiros, adamlarının çoğunu kaybetmiş, bir kısmı da savaş alanından kaçmıştır. Sadece Ölümsüzler ile kalan Kiros'un etrafı Sakalar tarafından çevrilmiş, İmparator çember içine alınmıştır. Kiros, son bir hamle ile çemberi yarıp kaçmak için savaşırken, atından düşürülüp öldürülmüştür. Ahameniş İmparatorluğu'nun ilk büyük hükümdarı Kiros, ele geçirmek istediği topraklarda önce ordusundan sonra da canından olmuştur.

Tomris Hatun bir gece önce, oğlunun cesedinin başında ettiği yeminini yerine getirir. Büyük Kiros'un kafasını kan dolu bir fıçıya atarak "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.

İki taraf için de büyük kayıpların verildiği savaşın sonunda, Saka ülkesi bir müddet daha Pers tehdidinden kurtulmuş olur.

Kültürel Etkiler

Tomris/Tomaris'in adı günümüze kadar kullanılagelen bir Türk dişil ismidir.

Türk tarihi ve Türk edebiyatı için mühim bir şahsiyet olan Alp Er Tunga'nın torunu olduğuna dair rivayetler vardır.

Gündem Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title