Haber : Tekelleşme ne demek? Tekelleşme anlamı ne? - Haberler

Haberi Paylaş

Tekelleşme ne demek? Tekelleşme anlamı ne?

 - Güncelleme:
Tekelleşme ne demek? Tekelleşme anlamı ne?

Anlamı en çok merak edilen kelimelerden olan Tekelleşme, sosyal hayatın için çok defa duyuluyor ve ne anlama geldiği araştırılıyor. Peki, Tekelleşme ne demek? Tekelleşme anlamı ne? İşte, Tekelleşme kelimesinin anlamı!

Günlük hayatta sıkça duyulan ve anlamı merak edilen Tekelleşme kelimesinin ne demek olduğu araştırılıyor. Peki, Tekelleşme anlamı ne? Tekelleşme ne demek?

TEKELLEŞME NE DEMEK?

Tekel veya monopol, bir pazarda belirli bir ürün için üretici ya da dağıtımcı olarak tek bir firmanın bulunması durumudur. Bir monopol, rakip firmaların daha düşük fiyat koyması korkusu olmadan kendi fiyatını belirleme gücüne sahiptir. Monopoli, serbest rekabeti ortadan kaldırarak kaynakların verimli kullanımını önleyen bir durum yaratır.

Pazarın durumu nasıl olursa olsun, bir sektördeki her firmanın amacı karlarını maksimum seviyeye çıkarmaktır. Serbest rekabet ortamında firmaların pazara girişinde veya çıkışında herhangi bir engel olmazken, bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Bazı durumlarda firmalar pazara girmek istese bile birtakım engellerden dolayı girmekten vazgeçebilirler. Tekeller de bu tür engellerin varlığında ortaya çıkarlar.

Ne demek Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title