Haberi Paylaş

Taksi zammı ne kadar oldu 2022? Taksi ücretleri kaç TL oldu? İstanbul İBB taksiye ne kadar yüzde kaç zam yapıldı? Güncel taksi fiyatları!

Taksi zammı ne kadar oldu 2022? Taksi ücretleri kaç TL oldu? İstanbul İBB taksiye ne kadar yüzde kaç zam yapıldı? Güncel taksi fiyatları!

Gündem Haberleri

İstanbul'da toplu taşımaya zam yapıldı. Bunun ardından vatandaşlar güncel taksi fiyatlarını, zamlı taksi ücretlerini merak etti. Peki, Taksi zammı ne kadar oldu 2022? İstanbul İBB taksiye ne kadar yüzde kaç zam yapıldı? Güncel taksi fiyatları sizlerle... Taksi indi bindi ne kadar? Taksi açılış ücreti kaç TL'ye çıktı? Zamlı taksi fiyatları kaç lira oldu? İşte detaylar...

Taksi zammı ne kadar oldu 2022? İstanbul İBB taksiye ne kadar yüzde kaç zam yapıldı? Güncel taksi fiyatları! İstanbul'da toplu taşıma araçlarına zam yapıldı. Bunun ardından vatandaşlar hangi ulaşım araçlarına zam geldi, yüzde kaç zam yapıldı merak etti. Peki, Taksi zammı ne kadar oldu 2022? Taksi ücretleri kaç TL oldu? İstanbul İBB taksiye ne kadar yüzde kaç zam yapıldı? Güncel taksi fiyatları! 2022 güncel İETT otobüs, metrobüs, taksi, minibüs fiyatları ne kadar oldu, kaç TL? İşte güncel zam oranları...

Zam talebinin kabul edilmesiyle taksi metre ücretleri açılış 5,55 liradan 6,38 liraya yükseldi. Kısa mesafe ücret ise 14 lira 50 kuruştan 16 lira 50 kuruşa çıktı.

UKOME'de taksiciler adına söz alan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu "Kısa mesafe (indi bindi) ücretlerine yüzde 100, km başına ise yüzde 60 zam talep ediyoruz" dedi.

Aksoy ayrıca, minibüsçü esnafı için öğrenci indi bindisiyle normal indi bindinin eşitlenmesini talep ettiklerini belirtti.

  • Taksi metre açılış ücreti : 6,38 TL (eski fiyat 5,55 TL)
  • Taksi kısa mesafe ücreti : 1 6,50 TL (eski fiyat 14,50 TL)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise İBB'nin elektronik bilete yapılmak istenen yüzde 36 zam teklifini, temmuzda da zam yapıldığını gerekçe göstererek, bakanlık olarak fazla bulduklarını belirtti. Yücel, taksicilerin yüzde 60 teklifinin ise makul olduğunu ifade etti.

TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, UKOME'deki bakanlık temsilcisinin zam teklifini fazla bulmasına tepki gösterdi. Can, Temmuz ayında yapılan zammın önceki yılın gecikmiş zammı olduğunu belirterek, "Bütün bu hayat pahalılığını, enflasyonu, işletme giderlerini siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunların altından kalkabilmek için bir de sizi ikna etmemiz gerekiyor. Sene başından bu yana denizde akaryakıta %260 zam geldi. Ben gemileri bağladım, böyle devam ederse hepsini durdurmak zorunda kalacağım, personel azaltacağım. Sebebi kim?" dedi.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aylık toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir başkanlığında toplandı. UKOME toplantısında, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nce (TUHİM) enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam önerildi.

İstanbul'da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam talebi, UKOME'de oy birliğiyle kabul edildi.

Taksi Gündem Ekonomi Haberler

title