Haberler

Sondakika! 2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı? DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Abone Ol

ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınav sonuçları ne zaman açıklanacağı ve bu yıl DGS sonuçları hangi tarihte açıklanacak soruları gündeme geliyor. 16 Temmuz'da gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınav sonuç ne zaman açıklanacak araştırılıyor. Adaylar, DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak ve2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı merak ediyor.

2023 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor. Sınav sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığı konusunda resmi bir duyuru yapılması bekleniyor. Sınava giren öğrenciler, sonuçların ne zaman ve saat kaçta açıklanacağını merak ediyor. 2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı? DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

DGS'DE BARAJ VAR MI?

Dikey Geçiş Sınavı'nda (DGS) baraj yoktur. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) iki yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına geçerek devam ettirmek isteyenler için düzenlenen Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) 464 bin 281 adayın katılımıyla yapıldı.

Sondakika! 2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı? DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir. Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirilmesinde esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

İlgili ağırlıklı ön lisans başarı puanı her alan için 0,6 olarak standart olmakla beraber, sayısal bölüm öğrencilerinde sayısal puanı 3, sözel puanı 0,6 ile sözel bölüm öğrencilerinde sayısal puanı 0,6 , sözel puanı 3 ile ve son olarak eşit ağırlık öğrencilerinde sayısal ve sözel puanları 1,8 ile hesaplanmaktadır. DGS Puan hesaplama ÖSYM'nin yayımlamış olduğu kılavuzda yukarıdaki bilgiler eşliğinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Sondakika! 2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı? DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Dikey Geçiş Sınavı 16 Temmuz 2023 Pazar günü gerçekleşmiştir. Dikey Geçiş Sınavı bu yıl, 464 bin 281 adayın katılımıyla gerçekleşmiştir. Binlerce öğrencinin girdiği sınav sonuçları 11 Ağustos 2023 günü açıklanacaktır. Sınav sonuçları ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden açıklanacaktır. DGS sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, 11 Ağustos Cuma günü DGS SONUÇLARI! yazısına tıklayarak sonuçlarını öğrenebilirler.

Sondakika! 2023 DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI açıldı mı? DGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

DGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI 2023

Adaylar, DGS sınav sonuçlarına 11 Ağustos 2023 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecektir.

Osman Demir
Haberler.com - Gündem

Dgs Gündem Eğitim Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title